Codzienny ekonomiczny przegląd 20.05.2024 #2

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • Wczoraj w nocy ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak dronem na lotnisko wojskowe we wsi Kuszczewskaja na terytorium Krasnodaru. Na tym lotnisku znajdowało się kilkadziesiąt różnych samolotów, które zaatakowały pozycje ukraińskie na froncie: Su-34, Su-25, Su-27, MiG-29”. Nie są znane straty rosyjskie
  • Szef Komisji Spraw Zagranicznych francuskiego parlamentu Jean-Louis Bourlange wezwał Paryż do zniesienia zakazu ataków francuskiej broni przez Siły Zbrojne Ukrainy (AFU) na terytorium Rosji. Donosi o tym „Le Figaro” .
  • Waszyngton naciska na kraje G7, aby udzieliły Ukrainie pożyczki zabezpieczonej przyszłymi dochodami z zamrożonych rosyjskich aktywów – pisze Financial Times.Zaznacza się, że władzom USA zależy na doprowadzeniu do emisji pieniędzy dla Ukrainy przed ewentualnym powrotem byłego prezydenta Donalda Trumpa do Białego Domu.
  1. Rosyjska prasa o katastrofie i śmierci prezydenta Iranu

19 maja prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie helikoptera w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni . Miał 64 lata. Informację o jego śmierci potwierdził wiceprezydent Iranu Mohsen Mansouri oraz irańskie media. Został odnaleziony również wrak helikoptera.

Na pokładzie Ebrahima Raisiego zginęli także minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdollahian, imam piątkowych modlitw w Tabriz ajatollah Mohammad Ali Al-e-Hashem, szef prowincji Azerbejdżanu Wschodniego Malek Rahmati, załoga helikoptera i jeden funkcjonariusz ochrony.

Zgodnie z irańską konstytucją uprawnienia prezydenta przechodzą teraz na pierwszego zastępcę. Od 2021 roku funkcję tę pełni Mohammad Mokhber. Według ISNA w Iranie zwołano nadzwyczajne posiedzenie rządu.

19 maja helikopter z Ebrahimem Raisim wracał z Azerbejdżanu po roboczej wizycie irańskiej delegacji. W regionie Arsbaran w prowincji Azerbejdżan Wschodni rozbił się i zniknął. Przez ponad 10 godzin szukały go 73 ekipy ratownicze.

Rosjanie wysłali na pomoc swoje ekipy poszukiwawcze ale prawdopodobnie przybyły za późno i nie brały udziału w akcji poszukiwawczej.

Wysłano dwa samolot Ił-76 podało Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych aby pomóc w akcji poszukiwawczo-ratowniczej w związku z katastrofą helikoptera irańskiego prezydenta Ebrahima Raisiego. „W skład połączonej grupy wchodzi: 47 specjalistów z Oddziału „Tsentrospas” i Centrum „Lider”; 3 jednostki psów; 4 sztuki sprzętu, w tym helikopter”

Ebrahimem Raisim w kręgach opozycyjnych zwany jest rzeźnikiem z Teheranu. W wielu irańskich miastach po ogłoszeniu informacji całą noc grała głośna muzyka i byliśmy świadkami fajerwerków.

W 2021 roku wygrał wybory prezydenckie w kraju. Niektórzy eksperci spekulowali, że zostanie on następcą najwyższego przywódcy Iranu, 85-letniego ajatollaha Alego Chameneiego.

Rosyjskie media z dużym smutkiem przyjeły informacje o śmierci prezydenta, w większości przebija się pewność co do dalszej współpracy pomiędzy oboma krajami jednak z dużymi elementami lękowymi o nowe wybory.

Pierwszy wiceprezydent Iranu Mohammad Mokhber będzie głową państwa przez 50 dni do nowych wyborów prezydenckich. Za 50 dni w Iranie mają się odbyć wybory prezydenckie, które przeprowadzi specjalna, trzyosobowa rada.

2. Miedwiediew pokłócił się z siecią neuronową.

Sztuczna inteligencja YandexGPT wbudowana w inteligentny głośnik Alice jest tchórzliwa i nie odpowiada na neutralne pytania, powiedział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

„Czy Yandex jest teraz firmą rosyjską? Zupełnie nie.

Weźmy usługę YandexGPT, która jest wbudowana w inteligentny głośnik Alice (a swoją drogą trzeba za nią zapłacić). Ten prototyp sztucznej inteligencji jest strasznym tchórzem i nie odpowiada na całkiem zwyczajne pytania” – napisał na swoim kanale Telegram.

Jako przykład podał kwestię zajęcia rosyjskich aktywów w USA, na którą sztuczna inteligencja nie odpowiedziała.

Dima zadał kilka podchwytliwych. pytań.

„Gdzie na Ukrainie znajdują się pomniki Stepana Bandery? .

O Kolumnę Nelsona czy pomnik Puszkina w Rosji – nie ma problemu.”

Zapytał: „Jaka jest odległość w linii prostej między Kijowem a Biełgorodem? Odpowiedziała: „429 km”.

Miedwiediew wyraził zdziwienie pracą sztucznej inteligencji, która odmówiła odpowiedzi na neutralne pytania. Według niego takie zachowanie sieci neuronowej podważa zaufanie do Yandex i jego produktów.

„Z drugiej strony daje to podstawę do uznania nie tylko usług Yandexu za bardzo niekompletne, ale nawet obecnych menadżerów Yandexu (nie daj Boże!)… za zagranicznych agentów” – podsumował.

3. W Rosji rozpoczęły się aresztowania aktywów największych europejskich banków

Rosyjskie władze rozpoczęły serię koniskat majątku spółek zależnych europejskich banków, które kontynuowały działalność w Rosji po rozpoczęciu specoperacji.

W piątek 17 maja Sąd Arbitrażowy w Sankt Petersburgu i obwodzie leningradzkim zajął aktywa UniCredit Banku, spółki zależnej największej grupy bankowej Unicredit we Włoszech.

Bank, który jest jedną z najstarszych organizacji komercyjnych w kraju i od 2005 roku jest własnością włoskich akcjonariuszy, skonfiskował papiery wartościowe, nieruchomości i rachunki o wartości 462,7 mln euro.

W sobotę 18 maja sąd zastosował podobne środki wobec dwóch niemieckich banków – Deutsche Banku (największego w Europie) i Commerzbanku (czwartego co do wielkości pod względem aktywów w Niemczech).

Sąd zatrzymał 100% udziałów Deutsche w kapitale zakładowym rosyjskiej spółki zależnej (Deutsche Bank), a także w Deutsche Bank Technology Center LLC. Ponadto zajęto rachunki, papiery wartościowe i nieruchomości na kwotę 238,6 mln euro.

Środki tymczasowe zostały nałożone na 100% jego udziałów w rosyjskiej spółce zależnej (Commerzbank (Eurazja), a także papiery wartościowe i gotówkę.

Wszystkich trzech aresztowań dokonano na podstawie pozwu Ruskhimalliance, spółki zależnej Gazpromu, który jest operatorem budowy gazochemicznego kompleksu w Ust-Łudze. Spółka zarzuca europejskim kredytodawcom niewywiązanie się z gwarancji bankowych dla projektu, który miał być jednym z największych i miał przetworzyć 45 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Aby go zrealizować, Ruskhimalliance podpisał kontrakt z niemieckim koncernem Linde, który miał zaprojektować i wybudować kompleks o wartości 40 mld$. Linde zachowywał się „nie jak partner”, skarżył się w sierpniu ubiegłego roku gubernator obwodu leningradzkiego Aleksander Drozdenko. Przyznał, że uruchomienie kompleksu nie będzie możliwe w terminie: zamiast 2024 r. rozpoczęcie prac jest przesunięte o co najmniej dwa lata.

Ruskhimalliance złożył pozew, w wyniku którego doszło do zajęcia majątku jednego z największych banków w Rosji: UniCredit znajduje się w pierwszej dwudziestce w Federacji Rosyjskiej pod względem aktywów i jest zaliczany przez Bank Centralny na listę o znaczeniu systemowym.

Bank ogłosił plany ograniczenia działalności w Rosji wkrótce po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Mimo to pod koniec ubiegłego roku rosyjska spółka zależna przyniosła UniCredit 890 mln euro.

Commerzbank zmniejszył rosyjskie aktywa 5-krotnie w ciągu dwóch lat, ale na początku 2024 r. nadal miał w Federacji Rosyjskiej około 400 mln euro. Fundusze te obejmują inwestycje w papiery wartościowe, pożyczki, a także gotówkę na rachunkach w Banku Centralnym Federacji Rosyjskiej.

Deutsche Bank zredukował liczbę pracowników w Rosji, głównie w wyniku zamknięcia hubu IT, ale jednocześnie jego zysk na rynku rosyjskim w 2023 r. był wyższy niż w 2021 r.

4. Ukraina ogłosiła kolejny skalp z Floty Czarnomorskiej

Ukraińskie siły zbrojne zaatakowały rosyjski zniszczyły trałowiec Projekt 266-M Kowrowiec rosyjskiej Floty Czarnomorskiej” – głosi komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego .

Ukraińskie dowództwo nie podało szczegółów, a rosyjskie Ministerstwo Obrony nie komentuje sytuacji.

Wcześniej rosyjski resort wojskowy poinformował, że Kijów przeprowadził atak rakietowy ATACMS na Krym. Według nich wszystkie pociski zostały zestrzelone. Wydaje się więc, że rosjanie zestrzeliwali pociski, lotniskami samolotami, hangarami, radarami, a gdy to się skończyło to strzelali w drony trałowcami.

Trałowce projektu 266M – to seria statków przeznaczonych do wyszukiwania i niszczenia min morskich, a także prowadzenia innych statków przez pola minowe. „Kowrowiec” nie był świerzynką został zbudowany w 1974 roku.

W październiku ubiegłego roku podobny trałowiec „Iwan Gołubiec” został uszkodzony w wyniku ukraińskiego ataku w Zatoce Sewastopolskiej.

Jednak według rosyjskich źródeł zatopiony został inny okręt. Dwie rakiety balistyczne ATACMS uderzyły w okręt rakietowy Cyklon Projektu 22800 MRK w porcie w Sewastopolu. Zginęło 6 żołnierzy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, kolejnych 11 zostało rannych. Statek zatonął  podają źródła rosyjskie w tym Spy Dossier .

Czekamy na potwierdzenie czy jeden okręt a może dwa zatonęły.

W sumie w ciągu dwóch lat wojny Rosja straciła ponad 20 okrętów wojennych, w tym duże statki desantowe, łodzie podwodne i flagowy krążownik Moskva – tak wynika z obliczeń Oryx opartych na otwartych danych.

Przed inwazją na Ukrainę rosyjska flota na Morzu Czarnym składała się z około 70 statków. Mamy więc 1/4 przeniesioną do służby podwodnej.

Natomiast jeśli liczyć duże to:

Wśród tych, które zostały uszkodzone lub zatopione, to 5 z 7 dużych statków desantowych, które wchodziły w skład floty przed inwazją na Ukrainę.

Na początku marca siły specjalne Głównego Zarządu Wywiadu (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformowały o zniszczeniu najnowszego okrętu patrolowego Floty Czarnomorskiej Siergiej Kotow.

Flota Czarnomorska będzie więc kiedyś świetną atrakcją turystyczną dla nurków.

5. W Rosji gwałtownie rośnie popyt na towary ze sklepów z używaną odieżą

Rosjanie zaczęli częściej kupować ubrania w sklepach z używaną odzieżą, według danych analitycznych Avito i SberMarketing. Tylko w ubiegłym roku sprzedaż używanych przedmiotów wzrosła o 57% w kilku regionach Rosji jednocześnie.

W 2024 roku zainteresowanie second-handami w Rosji będzie nadal rosło – mówi Alexandra Vereteno, szefowa agencji NeuroBusiness VRTN.

„Średnio w 2024 roku sprzedaż wzrośnie o co najmniej 30% i zachowa potencjał wzrostu” – mówi. Duży wpływ na popularność odsprzedaży ma duża dostępność platform internetowych, które oferują towary z możliwością zwrotu, a w przyszłości będzie to jeszcze bardziej „zwiększać obroty” – dodał Vereteno.

Firma WGSN zajmująca się prognozowaniem trendów uważa, że w tym roku głównymi klientami second handów będą młodzi ludzie urodzeni w latach 1997-2012. Młodsze pokolenie, zgodnie z prognozą, potroi sprzedaż odzieży używanej.

Zainteresowanie Rosjan używanymi sklepami zaczęło rosnąć niemal natychmiast po wyjeździe z kraju wielu zachodnich marek.

Tym samym liczba zakupów w takich sklepach w okresie styczeń-sierpień 2022 r. wzrosła średnio 2,5-krotnie, wynika z danych rosyjskich banków. i klientów Banku Pocztowego .

6. Rosjanie będą szukać Rosjan w lesie. Bo spiskują, czy coś.

W nadleśnictwach obwodu moskiewskiego zaczął działać system wykrywania dużych grup osób korzystających z sygnałów telefonów komórkowych w celu poszukiwania potencjalnych sprawców naruszeń i zaniedbań, informuje służba prasowa Komitetu Leśnictwa Obwodu Moskiewskiego.

„Teraz straż leśna może zobaczyć w czasie rzeczywistym, gdzie i ilu jest ludzi.

Jeżeli na terenach leśnych, np. w młodych drzewostanach iglastych, gdzie zabrania się rozpalania ogniska, zostanie zauważona grupa obywateli, jest to sygnał dla leśniczego, aby udał się na miejsce w celu sprawdzenia”

Dodali, że system działa na zasadzie triangulacji – wylicza unikalnych abonentów w sieci komórkowej; jeśli telefony pozostają w jednym miejscu dłużej niż 15 minut, program rejestruje ten fakt i przekazuje go operatorowi regionalnej usługi dyspozytorskiej.

Koniec z leśnymi piknikami Rosjanie.

Za nieostrożne obchodzenie się z ogniem, który doprowadził do pożaru lasu, przewidziana jest kara grzywny w wysokości do 60 tysięcy rubli dla osób fizycznych, do 110 tysięcy dla urzędników i do 2 milionów rubli dla osób prawnych. Jak widać urzędnik jest bardziej przy kasie, więc będzie wyższa taryfa.

W przypadku poważnych naruszeń, jak spiski i co tam sobie nie wymyślą, maksymalna kara może wynosić do 10 lat pozbawienia wolności.

Na początku kwietnia senator Artem Sheikin poinformował, że planuje zwrócić się do Roskomnadzoru z prośbą o wprowadzenie obowiązkowej rejestracji urządzeń mobilnych poprzez przekazanie operatorowi kodu IMEI urządzenia, na którym będzie używana karta SIM.

Według niego konieczne jest zobowiązanie użytkowników do podania operatora telekomunikacyjnego kodu IMEI urządzenia podczas rejestracji karty SIM wraz z danymi paszportowymi, co pomoże rozwiązać problem szarej strefy kart SIM w Rosji.

Dodał, że jeśli użytkownik odmówi rejestracji numeru seryjnego urządzenia, operatorzy telekomunikacyjni będą mieli prawo zawiesić świadczenie usług takim abonentom.

Mamy więc łączenie SIM, IMEI z danymi osobowymi. Potem test na terenach leśnych, bo pewnie łatwiej testować w takim środowisku a później?

Sami sobie pewnie jesteście w stanie sobie to wyobrazić.

7.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: