Rosyjska prasa do ☕18.05.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam ☕.. Dzisiaj niezwykle długie zestawienie aż 8 punktów. 

Moscow Times

1. Rekordowe ceny paliw w Rosji pomimo niskich cen ropy

Ceny benzyny w Rosji osiągnęły historyczny rekord. W środę cena tony paliwa AI-95 wzrosła o 1,6%, do 60 436 rubli, wynika z wyników handlu, według danych Międzynarodowej Giełdy Handlowej w Petersburgu.  To o 7 rubli więcej niż poprzednie historyczne maksimum, które zostało ustalone w sierpniu 2021 roku. 

Ceny benzyny zaczęły systematycznie rosnąć miesiąc temu. Już 18 kwietnia koszt tony paliwa wynosił 51 499 rubli. Oznacza to, że cena giełdowa 95 wzrosła o 17,4% w ciągu miesiąca.

Koszt benzezyny 92 wzrósł w środę o 463 rubli za tonę (+0,9%) do 52 780 rubli. To najwyższa wartość od listopada 2021 roku. 

Ceny hurtowe benzyny rosną w związku z decyzją rosyjskiego Ministerstwa Finansów o zmniejszeniu płatności dla firm naftowych z budżetu, rekompensującego różnicę między kosztami benzyny na rynku krajowym i zagranicznym. Pod koniec kwietnia minister finansów Anton Siłuanow zaproponował zmniejszenie o połowę tłumika dla benzyny od lipca 2023 do lipca 2024. Zdaniem ministra po utracie rynków zachodnich odszkodowania trafiają bezpośrednio na marże rafinerii.

W rezultacie, według Ministerstwa Finansów, płatności dla nafciarzy z budżetu zmniejszą się o 30 miliardów rubli miesięcznie.

W 2022 r. koncerny naftowe otrzymały z budżetu na amortyzator paliwowy 2,16 bln rubli. 

MK. RU

2.Twórcy pocisków hipersonicznych aresztowani za zdradę

Trzech naukowców z Nowosybirskiego Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (ITAM), którzy brali udział w tworzeniu samolotów hipersonicznych, zostało z aresztowanych przez siły bezpieczeństwa na podstawie artykułu, za który w tym roku maksymalna kara to dożywocie.

We wtorek 16 maja natomiast pracownicy ITAM opublikowali list otwarty, w którym poinformowali o aresztowaniu pod zarzutem zdrady Walerego Zwiegincewa, doktora nauk technicznych i głównego naukowca, który założył w instytucie laboratorium aerogazodynamiki dużych prędkości.

W sumie przez ostatnie 5 lat w Syberyjskim Oddziale Rosyjskiej Akademii Nauk, który słynie z dużego potencjału w dziedzinie fizyki i matematyki, postawiono przed sądem 16 osób , w tym byłego szefa, akademika Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksandra Asejewa. Jeden z naukowców, 54-letni Dmitrij Kolker, kierownik laboratorium kwantowych technologii optycznych na Nowosybirskim Uniwersytecie Państwowym, zmarł w moskiewskim areszcie śledczym wkrótce po aresztowaniu przez FSB.

Wydaje się, że wraz z początkiem operacji specjalnej machina oskarżająca zaczęła działać z zemstą, chociaż nawet podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej wręcz przeciwnie, zwolniono naukowców, aby swoją pracą pomogli wzmocnić obronę. Pierwszy więzień 2022 roku, 54-letni kierownik laboratorium kwantowych technologii optycznych Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego, najwyższej klasy specjalista fizyki laserowej Dmitrij Kolker, zmarł kilka dni po aresztowaniu w lochach Lefortowa –  aresztu śledczego, przed rozprawą – „przestępca” miał raka trzustki czwartego stopnia. Według syna został oskarżony o przekazanie Chinom tajemnic państwowych (Kolker prowadził wykłady na jednym z chińskich uniwersytetów).

3.Rosja ustanawia nowe rekordy eksportu ropy: w czym tkwi haczyk

Ani pułap cenowy, ani nawet własne obietnice ograniczenia wydobycia nie powstrzymują Rosji przed zwiększeniem wolumenu eksportu surowej ropy. Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) w kwietniu podaż płynnych węglowodorów i gotowego paliwa wzrosła o pięćdziesiąt tysięcy „baryłek” i wyniosła 8,3 mln baryłek dziennie.o

Od razu rozwiać pozytywną propagandę sukcesu, : według IEA, mimo wysokich wyników eksportu na poziomie 5,2 mln baryłek dziennie, dochody Rosji z dostaw „czarnego złota” za granicę okazały się prawie o jedną trzecią mniejsze niż w tym samym okres zeszłego roku. Z kolei łączne wpływy podatkowe z sektora naftowo-gazowego spadły o 64%.

 

Zwycięstwa nad zachodnimi sankcjami i innymi splotami gospodarczymi nie warto świętować jeszcze z jednego powodu. Do dziś krajowi producenci muszą sprzedawać ropę ze znacznymi dyskontami: według Ministerstwa Finansów średnia cena „baryłki” Uralu od połowy kwietnia do połowy maja wynosiła około 56 USD, podczas gdy notowania ropy Brent sięgały ponad 80 USD. Nietrudno policzyć, że przecena rosyjskiej mieszanki do referencyjnej marki z Morza Północnego sięga  30%. 

W szczególności nasz kraj wyszedł na prowadzenie w dostawach „czarnego złota” do Chin i Indii. Jednak, jak pokazuje ostatnia praktyka, ilość baryłek sprzedawanych za granicę nie generuje już stabilnych przychodów, jak wcześniej.(teraz w dużej mierze tworzą ją banknoty chińskie i indyjskie),

 

(O ropie jak zwykle będę mówił w sobotnim Live na yt Kremlinka Show)..

4. Warzywa, gwałtownie drożeją  na tle oficjalnego spadku inflacji ( artykuł przeredagowany) 

Święta majowe dobiegły końca i Rosjan czeka teraz podwyżka cen żywności, zwłaszcza warzyw. Tu nie ma złudzeń. Nawet szefowa banku centralnego twierdzi ostatnio, by się nie relaksować. 

Powiedzmy, szczerze należy spodziewać  się  wzrostu presji inflacyjnej do końca roku. Generalnie prędzej czy później, ale będziemy musieli mocniej zacisnąć pasa. 

Co prawda do tej pory nie było zauważalnego wzrostu cen w oficjalnych statystykach . Na pierwszy rzut oka wszystko jest więcej niż w porządku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku, według niedawno opublikowanych danych Rosstat, ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,06%, co jest rekordem: rok temu w tym samym okresie wzrosły o prawie 12%. Otóż ​​w ujęciu rocznym inflacja w Rosji wyhamowała do 2,3% – tak niskich wartości nie obserwowano też od kilku lat.

Zostawmy statystyki rządowi a my przejdźmy do półek

Ceny ziemniaków wzrosły z  26 do  80-90 rubli za eksportowane z Egiptu( są też dostępne nasze stare w większości zgniłe za 19 rubli). 

Kupującego wciąż dziwią ceny cebuli. 85-90 rubli za kilogram. W kwietniu, według statystyk, został liderem wzrostu cen, notując wzrost cen aż o 22,6%. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku kosztowało nasz portfel 16-19 rubli za kilogram. A w ciągu czterech miesięcy cena wzrosła 4-5 razy!

Biała kapusta również zaktualizowała swoją cenę, po wzroście ceny o 22,5% w ciągu ostatniego miesiąca.

– Z kapustą nie ma problemów – myślą klienci. – Ona nie potrzebuje wiele. . Będzie kosztować co najmniej 70 rubli, każdy może sobie na to pozwolić. Ale ziemniaki i cebula – bez nich nic nie ugotujesz ..

 Widziałeś ceny? – oburzają się rozmówcy. – Cztery pióra  szczypioru kosztują prawie 100 rubli. 

Generalnie  jest coraz drożej.. Tutaj, w supermarkecie, sprzedaje się pory. Jego cena była i pozostaje wysoka. W  grudniu zeszłego roku iw maju tego roku kosztuje pona 300 rubli za kilogram. 

Eksperci twierdzą, że to nie ostatnia podwyżka cen. Będzie ich coraz więcej, aż do końca lipca, kiedy w końcu przyjdą nowe plony z południowych regionów. Ale na kim Ministerstwo Rolnictwa będzie polegać – na rosyjskim lub środkowoazjatyckim rolniku – w obecnej kampanii siewu, nikt jeszcze nie wie.

5.Rubel załamał się, cofając się do danych z początku maja: eksperci podają ponure prognozy

Na Moskiewskiej Giełdzie kurs dolara po raz pierwszy od początku miesiąca przekroczył poprzeczkę 80 rubli. Euro wzrosło do 87, co również było najwyższym poziomem od dwóch tygodni. Wzrost deficytu budżetowego i zachodnie sankcje spowalniające wpływy do skarbu państwa prowadzą do załamania rosyjskiej waluty. Istnieją powody, by sądzić, że „drewniany rubel” będzie boleśnie reagował na te i inne negatywne okoliczności przez całe lato, dlatego najprawdopodobniej będzie nadal tracił na wartości.

Ujemna dynamika na giełdzie tylko potwierdziła chwiejne pozycje naszej narodowej waluty. Według danych Banku Centralnego od początku roku realny efektywny kurs rubla spadł o ponad 20%. Tylko w kwietniu liczba ta spadła o prawie 7%. Kurs rubla w stosunku do euro w tym samym czasie spadł o prawie 22%, aw kwietniu europejskie banknoty zyskały ponad 8%.

„Gwałtowne osłabienie rubla nastąpiło na tle doniesień o zbliżającym się 11. pakiecie zachodnich sankcji przeciwko naszej gospodarce. Na szczycie w Hiroszimie w dniach 19-21 maja kraje G7 przedstawią nowe ograniczenia, które dotkną luk w obejściu obowiązujących środków. Innymi przyczynami deprecjacji rosyjskiej waluty są deficyt budżetowy, 52-procentowy spadek dochodów z ropy i gazu oraz możliwy spadek światowych cen energii, który powiększył dziurę w skarbcu do 3,4 bln rubli” – powiedział Kirill Dronov. Dyrektor Zarządzający Alfa Forex.

W takiej sytuacji eksperci przewidują, że w okresie wakacji dolar wzrośnie do 83-86, a euro – do 80-90 rubli. „Oprócz powyższych okoliczności ekonomicznych, niestabilność jej przebiegu potęgują zagrożenia geopolityczne, zwłaszcza związane z działalnością wydarzeń na Ukrainie” – dodaje Kirill Dronov.

Kommersant

6.Putin zawiesi pod koniec czerwca umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Zachodem

Pod koniec czerwca zostanie opublikowane dekret prezydenta Rosji Władimira Putina o zawieszeniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (DTA) z „nieprzyjaznymi” krajami. Informuje o tym Forbes , powołując się na dwa źródła zaznajomione z procesem przygotowania dokumentu. W marcu Ministerstwo Finansów i MSZ zaproponowały zawieszenie DTT z „nieprzyjaznymi” krajami.

Zawieszenie oznacza, że ​​obniżone lub zerowe stawki podatku u źródła określone w umowach nie będą już obowiązywać. Co do zasady DTT przewiduje obniżony podatek od dywidend (5-10% wobec rosyjskiego 15%) oraz zerową stawkę odsetek i tantiem (zamiast 20%). Osoby na podstawie umów mogły liczyć w Rosji kwotę podatku dochodowego zapłaconego za granicą (i odwrotnie).

 W sumie Rosja ma około 80 takich umów dwustronnych – z czego około 40 zostało zawartych z „nieprzyjaznymi” krajami. W szczególności są to kraje UE, w tym Malta, Cypr, Luksemburg, a także USA, Wielka Brytania, Szwajcaria, Japonia i Singapur.

7.Ograniczenie wydobycia gazu Putin tłumaczył koniecznością utrzymania poziomu cen 🤭

Prezydent Władimir Putin powiedział, że ograniczenie wydobycia gazu przez Rosję wynika z potrzeby wsparcia rynku światowego. Jednocześnie przyznał, że ceny gazu „trochę spadły”, ale sytuację określił jako „absolutnie stabilną”.

„Ustaliliśmy określoną cenę za gaz. Troszkę jednak zatonęła. Niejako ograniczamy produkcję, ale mimo to mamy ją na odpowiednim poziomie. Ceny zmieniają się na światowych rynkach. Ale wszystkie nasze działania, w tym dobrowolne ograniczenie produkcji, wiążą się z koniecznością utrzymania określonego otoczenia cenowego na rynkach światowych” – powiedział prezydent na spotkaniu z członkami rządu.

Pod koniec kwietnia Rosstat opublikował raport o produkcji przemysłowej w Rosji za pierwszy kwartał: według niego produkcja gazu ziemnego w Rosji w tym kwartale spadła o 14,1% w ujęciu rocznym i wyniosła 149 mld metrów sześciennych. m. Jednak dane dotyczące produkcji kondensatu ropy i gazu nie zostały przedstawione w raporcie Rosstat.

Rząd zawiesił publikację jakichkolwiek oficjalnych statystyk dotyczących wydobycia węglowodorów w Rosji 28 kwietnia 2023 r.

8. Poszukiwanie pieniędzy odcinek 74.
Do Dumy Państwowej wpłynął projekt ustawy o obowiązkowej opłacie 1% rachunku dla odwiedzających restauracje, bary i kluby nocne, proponuje się skierować środki na wsparcie uczestników operacji specjalnej na terytorium Ukrainy.

Jeśli to zestawienie osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi publikacji.

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

5 komentarzy

 1. Sébastien 😉
  2023-05-18

  Czyli tak ogolnie jestesmy w czarnej d…e ale to nic swiat jest piekny wiec zostaniemy tu na dluzej.

 2. 2023-05-18

  Dzięki za kolejny artykuł, coraz lepsze wiadomości.

 3. PidgeonFan
  2023-05-18

  Ja mam jedno życzenie, że gdy już wszystko im tam p…lnie (po wcześniejszym wycofaniu się z CAŁEJ UA wg granic z 1991r.) to zachód będzie miał na nich wyj…ane i ani grosza nie dostaną. Niech upadną i cierpią i poniosą konsekwencje swoich czynów. Zawsze im zachód dupska ratował co ich tylko utwierdzało w poczuciu bezkarności.

  W zasadzie to, że zachód ich ratował sprawiło, że DZIŚ oni wierzą, że są „narodem wybranym” bo wiele razy w kryzysowych sytuacjach „Bóg nas ocalił i wsparł”. No fajnie, ale ten „Bóg” to USA 😛

 4. Marek
  2023-05-19

  ad 2.”Twórcy pocisków hipersonicznych aresztowani za zdradę”
  niedawno przeczytałem że owe rosyjskie pociski hipersonieczne w ostatniej fazie lotu znacznie zmniejszają prędkość aby dokładnie trafić w cel. No ale to przecież znacznie ułatwia ich zestrzelenie.. Ci aresztowani naukowcy nie powiedzieli o tym Putinowi? Nie chce mi się w to wierzyć. Przecież wojskowi widzieli próby i mieli o tym pełną wiedzę zapewne. Za chwilę okaże się że jedynym który nie wiedział, że te rakiety to kolejna ruska wydmuszka, był Fiutin 🙂 🙂 🙂

 5. Chris paul
  2023-05-21

  Ad odnośnie inflacji w Rosji , cena cebuli wzrosła 4-5 krotnie . To samo w Polsce, rolnicy dostawali na jesieni ok 4,5pln za 1kg na skupie , średnia cena roczna za 2022 to ok 3,35-3,5pln, przyczyny > susza w Hiszpanii, Włoszech i Grecji , do tego wojna na Ukrainie region Chersonia to największe zagłębie cebuli w Europie, większość zbiorów nie zebrana. W Polsce cena w skupie była najwyższa od 17 lat , to o czymś świadczy , kto posadził cebule ten wygrał ponad 80 tysięcy dochodu z hektara przy zbiorze 45ton/h

Brak możliwości komentowania.