Podsumowanie tygodnia 14.05.2023 – Wieści z Rosji

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. Dzisiaj o nowej mobilizacji w Rosji, o domykaniu luk, szukaniu pieniędzy przez rosyjski rząd i kolejce chętnych firm do wyjścia z Rosji.

Miejsce 10 – Mobilizacja w Rosji ?

Rosyjscy obywatele masowo otrzymują obecnie e-maile z wezwaniami. emaile posiadają informacje dotyczące danych poszczególnych osób choć nie zawsze, decyzje mobilizacyjną i  najbliższy punkt rekrutacyjny wraz z godziną stawiennictwa. Wezwanie zawiera również numer telefonu infolinii gdzie można uzyskać więcej informacji.

W mojej ocenie następnym krokiem będzie, no może jednak nie zdradzajmy co będzie ;-). 

Bowiem okazuje się że emaile są fałszywe i ministerstwo obrony wydało specjalne oświadczenie publikowane we wszystkich rosyjskich mediach.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zaleca ignorowanie e-maili z „wezwaniami” do wojskowego biura rejestracji i rekrutacji.

Przypominamy, że wysyłka wezwań w takiej formie nie jest przewidziana przez rosyjskie ustawodawstwo – Narodowe Centrum Kontroli Obrony Federacji Rosyjskiej.

Sprawa jest dosyć poważna jak i chaos który zapanował. Z powodu zbyt dużej ilości chętnych infolinie są zablokowane a odsyłanie do platformy rządowej nie pomaga przy ogromnej panice potencjalnie zmobilizowanych.

Miejsce 9 – Zakaz importu rosyjskiego gazu i ropy do UE

Kraje G7 i Unia Europejska zamierzają zakazać importu rosyjskiego gazu rurociągowego na obszarach, gdzie wcześniej zmniejszono dostawy,  Bruksela może podjąć podobne kroki wobec rosyjskich ropociągów.

Państwa G7 zamierzają podjąć decyzję w sprawie wyników szczytu w Hiroszimie, który odbędzie się w dniach 19-21 maja. Sankcje dotkną rosyjski eksport do takich krajów jak Polska i Niemcy.

Jak wyjaśnili ozmówcy jednej z amerykańskich gazet (FT),

Sankcje są potrzebne, aby „upewnić się, że partnerzy nie zmienią zdania w hipotetycznej przyszłości”. Projekt rezolucji stwierdza, że kraje G7 będą nadal zmniejszać zużycie rosyjskiej energii, w tym poprzez zapobieganie „ponownemu otwarciu tras wcześniej zamkniętych w wyniku wykorzystania przez Rosję energii jako broni”.

Miejsce 8 – Kolejne pomysły nacjonalizacji rosyjskiej gospodarki

Przewodniczący Komitetu Śledczego Rosji (TFR) Aleksander Bastrykin oświadczył, że dla dobra „ekonomicznego bezpieczeństwa w warunkach wojny” Rosja musi podążać drogą nacjonalizacji głównych sektorów gospodarki.

„Zasadniczo mówimy o bezpieczeństwie ekonomicznym w warunkach wojny… A potem – następny krok – podążajmy ścieżką nacjonalizacji głównych sektorów naszej gospodarki” – powiedział na Międzynarodowym Forum Prawnym w Petersburgu (cytowanym przez RIA Novosti).

Przypomnijmy w lutym tego roku Rada Krymu podjęła decyzję o nacjonalizacji prawie 500 obiektów własności obcych obywateli nieprzyjaznych Rosji. Portfel znacjonalizowanych nieruchomości obejmował różne przedsiębiorstwa, banki, infrastrukturę turystyczną i sportową.

Miejsce 7 – Poszukiwanie pieniędzy odcinek 70

Ministerstwo Finansów opracowało projekt uchwały, która zezwala na nieplanowane kontrole firm jubilerskich, jeśli ich produkty zostały zajęte w trakcie czynności operacyjno-poszukiwawczych. W Rosji od 2022 r. obowiązywało moratorium na inspekcje, są one dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach.

Ministerstwo wyjaśniło: jest to konieczne, aby walczyć z rozwojem nielegalnych produktów.. Eksperci branżowi ostrzegają, że zwiększone kontrole może dać odwrotny efekt i grozi bankructwami  i zmniejszeniem poboru podatków.

 Branża nie jest w najłatwiejszej sytuacji ze względu na rosnące koszty surowców, ograniczenia importowe ze strony zachodnich partnerów, zakłócenia łańcuchów dostaw i spadek aktywności konsumentów.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy liczba małych przedsiębiorstw jubilerskich spadła o 13,4%. 

Miejsce 6 – Rejestr osób którzy nie mogą opuszczać Federacje Rosyjską

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał podjęcia działań w odpowiedzi na masową emigrację obywateli, która przetoczyła się przez kraj po rozpoczęciu wojny i ogłoszeniu mobilizacji.

W piątek 12 maja Putin podpisał dekret o zmianie koncepcji państwowej polityki migracyjnej Federacji Rosyjskiej. W dokumencie, czytamy , że odpływ migracyjny ludności za granicę „wzrósł” w 2022 r. „pod wpływem zmienionych warunków społeczno-ekonomicznych”. 

„W związku z tym konieczne jest podjęcie dodatkowych środków w celu stworzenia atrakcyjnych mechanizmów finansowych, społecznych i innych w celu zachowania kapitału ludzkiego, zmniejszając odpływ ludności Federacji Rosyjskiej za granicę” 

Według  analityków rosyjskiego Alfa Banku fala emigracji wynosi milion osób. To uczyniło go największym co najmniej od upadku ZSRR, a być może od upadku caratu – wtedy, według organizacji międzynarodowych, 1,16 miliona Rosjan uciekło przed czerwonym terrorem bolszewików. W opini wielu niezależnych ekspertów skala jednak jest o wiele większa.

Jeszcze przed mobilizacją Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji oszacowało zmniejszenie siły roboczej – obywateli w wieku od 18 do 65 lat – na 600 tysięcy osób.

Rosja szacują że stracili ponad 23% najlepszych programistów, publiczne i prywatne kliniki odnotowały odejście najbardziej wykwalifikowanych lekarzy, a badanie przeprowadzone przez Instytut Gajdara wśród menedżerów najwyższego szczebla i właścicieli przedsiębiorstw przemysłowych wykazało niedobór personelu na skalę, której statystyki nie widziały w całej współczesnej historii kraju (3-5 mln osób).

Obecne prawo de facto tworzy rejestr obywateli, którzy nie mogą opuszczać kraju w Federacji Rosyjskiej, a także wprowadza znaczące porażki w prawach dla „unikających poboru”, aż do zakazu dysponowania mieniem i prowadzenia samochodu. 

Dmitrij Miedwiediew powiedział, że wszystkim obywatelom, którzy opuścili kraj, należy rozszerzyć status „wrogów społeczeństwa”, nawet jeśli nie wszczęto przeciwko nim żadnych spraw karnych ani administracyjnych. Wezwał również do odmowy im wjazdu bez uprzedniej skruchy lub amnestii.

Miejsce 5 – Liczba bankrutów w Rosji wzrosła o 40%

W Rosji w okresie styczeń-marzec br. sądy ogłosiły niewypłacalność 76 tys. Rosjan, czyli o 40,3 proc. więcej niż w ubiegłym roku, wynika z danych Fedresurs

Zdecydowana większość postępowań upadłościowych, podobnie jak poprzednio, została wszczęta przez samych dłużników: 96,7% spraw wobec ubiegłorocznych 94,8%. Reszta jest rozliczana przez wierzycieli upadłościowych i służbę podatkową. Na czele rankingu liderów bezwzględnej liczby bankructw osób fizycznych w tym roku znalazła się Moskwa, która rok temu ustąpiła miejsca Terytorium Krasnodarskiemu i regionowi moskiewskiemu na liście.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2,5 tys. osób zostało dopuszczonych do innego schematu upadłościowego – pozasądowego, czyli dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2021 r., Udział wszczętych spraw w liczbie wniosków złożonych za rok wzrósł z 55 do 69%. W sumie od września 2020 r. do marca tego roku procedurę poddano 16 tysięcy osób z długiem w wysokości 5,55 mld rubli. Spośród nich zakończono prawie 11 tysięcy spraw, w których umorzono obywatelom długi w wysokości 3,82 miliarda.

Dodatkowo zgodnie z nowym dekretem Putina od Maja Federalna Służba Komornicza na  rok zawiesiła ściąganie długów od 315 tys. uczestników operacji specjalnej za 27 mld rubli. – Dyrektor FSSP Dmitrij Aristow. 

.Miejsce 4 – Szukanie pieniędzy odcinek 71 

Do 1 czerwca Ministerstwo Cyfryzacji może wykluczyć z rejestru akredytowanych firm informatycznych 2 tys. podczas webinaru poświęconego akredytacji firm IT. Obecnie w rejestrze akredytowanych firm informatycznych znajduje się 22,2 tys. przedsiębiorstw. Wpisanie przedsiębiorstwa do rejestru daje prawo do skorzystania z szeregu korzyści, m.in. zerowania stawki podatku dochodowego do końca 2024 roku oraz obniżenia składek na ubezpieczenie pracowników do 7,6%.

Miejsce 3 – Kolejka chętnych do wyjścia z Rosji czyli jak sankcje nie działają

Jedną z przeszkód regulacyjnych w realizacji transakcji związanych z wycofaniem się biznesu zagranicznego z Rosji jest ogromne obciążenie komisji rządowej, bez której zgody nie można ich przeprowadzić, Komisja rozpatruje obecnie ponad 2 tysiące wniosków, spotyka się około trzy razy w miesiącu i rozpatruje nie więcej niż siedem transakcji na raz. Jak długo to potrwa podawał ostatnio redaktor Mateusz Lech. Problemem jest że wniosków przybywa a nie ubywa.

Kolejną przeszkodą regulacyjną w realizacji takich transakcji jest „exit tax”, który wynosi 10%. Zdaniem ekspertów trudność polega na tym, że transakcje są zamykane „nie w jeden dzień”. Po podpisaniu umowy mogą wystąpić pewne zmiany, często nie wiadomo, z czego liczyć 10%.  W przypadku amerykańskich inwestorów wszystko komplikuje dodatkowo fakt, że nie mogą oni wpłacać pieniędzy do rosyjskiego budżetu bez licencji Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych.

 

Miejsce 2 –  Smutny los indeksacji emerytur z powodu deficytu budżetowego

W tym roku comiesięczne raporty Ministerstwa Finansów dotyczące parametrów deficytu budżetowego zamieniły się w rodzaj rytualnego horroru, nieuchronnego jak letnie wyłączenie ciepłej wody w budynkach mieszkalnych. A teraz departament Antona Siłuanowa opublikował „tymczasową” informację, która daje poważny powód do niepokoju: w okresie styczeń-kwiecień deficyt skarbu państwa wyniósł 3,4 bln rubli, przekraczając planowaną na cały rok kwotę 2,9 bln rubli.

„Sytuacja jest naprawdę niepokojąca” – mówi Artem Deev, szef działu analitycznego w Amarkets. – Ministerstwo Finansów spodziewało się w tym roku deficytu na poziomie 2 proc. PKB, ale już przekroczyliśmy te wyliczenia o 843 mld rubli. Na razie jest to rekompensowane, zgodnie z regułą budżetową, kosztem Narodowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Wydarzenia rozwijają się według szczerze mówiąc niekorzystnego dla nas scenariusza, mówi Igor Nikołajew, główny badacz w Instytucie Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk. Bardzo trudno jest złagodzić skutki 45-procentowego załamania przychodów z ropy i gazu w okresie styczeń-marzec.

W tym roku deficyt budżetowy zostanie częściowo zrekompensowany przez KFM i kredyt krajowy, ale tempo jego wzrostu zapowiada duże problemy w 2023 roku. Być może Państwo nie będzie ciąć transferów socjalnych, ale nie powinniśmy czekać na waloryzację emerytur i wynagrodzeń, a także jednorazowych wypłat i innych środków pomocy społecznej. 

W mojej ocenie Pierwsze sprawdzam dla systemu świadczeń socjalnych nastąpi już na jesieni, bowiem musimy uwzględnić że rosyjscy ekonomiści nie zawsze mogą mówić wszystko do końca. Nie tylko nie będzie indeksacji a wręcz mocna dewaluacja świadczeń w obliczu fikcyjnych danych Rosstat.

Miejsce 1. – Rosyjska flota tankowców „cienia” może wpaść na góry lodowe sankcji

Unia Europejska postanowiła położyć kres praktyce szarego przeładunku rosyjskiej ropy ze statku na statek na pełnym morzu, wykorzystywanej przez rosyjskich eksporterów do obchodzenia zachodnich restrykcji. 11. pakiet antyrosyjskich sankcji obejmuje następujący punkt: tankowce i produktowce  podejrzane o „oszustwo” nie będą mogły wpływać do europejskich portów.

Opracowując 11. pakiet antyrosyjskich sankcji, Komisja Europejska opiera się na danych wskazujących na „gwałtowny wzrost nieuczciwych działań i związanych z nimi zagrożeń środowiskowych”

I nie jest problemem że rosyjska ropa sprzedawana jest powyżej  pułapu cenowego ustalonego na 60 dolarów za baryłkę,  bo to stanowi nadal margines. Głównym powodem jest łamanie embarga na dostawy ropy morskiej z Rosji, wprowadzone 5 grudnia 2022 r. Obecne środki będą miały na celu wyeliminowanie wszelkiego rodzaju luk.

Najbardziej znanymi regionami transferu ropy z tankowca do tankowca są Morze Śródziemne w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej i zatoka greckiego portu Kalamata. Według portalu nawigacyjnego VesselFinder, 11 maja w pobliżu Kalamaty znajdowało się co najmniej 16 tankowców, które pochodziły z portów bałtyckich i czarnomorskich, a także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Indii. W tym samym czasie trzy statki przeprowadziły przeładunek z burty na burtę. Ze statków klasy Aframax o pojemności 600 tys. baryłek dostarczane są surowce do supertankowców (2 mln baryłek).

Statki mało znanych właścicieli uczestniczących w tych programach nie wskazują ostatecznego punktu przybycia i wyłączają po drodze system automatycznej identyfikacji, co uniemożliwia śledzenie ich lokalizacji i ruchu. Ponadto możliwe staje się utrzymanie ubezpieczenia zachodnich firm.

W mojej ocenie jak to często bywa proponowane przez UE  zabezpieczenia będą nieskuteczne. Zobaczymy szczegóły ale zakaz zawijania do europejskich portów wydaje się że spowoduje jedynie, że tankowce przesuną swój proceder. Już obecnie większość z nich nie zawija do europejskich portów,  Niemniej efekty dla rosyjskich firm naftowych będą nieoczywiste. Spowodują kolejny raz zwiększenie rabatów i zmniejszenie cen rosyjskiej ropy. Im więcej zabezpieczeń tym ryzyko większe a i zarobek pośredników musi być adekwatny.

A i jeszcze informacja o jakim rynku mówimy . Niektóre szacunki mówią że od 1 stycznia tego roku dostawy nielegalne ropy wyniosły 150- 200 milionów baryłek. 

Ostatecznym  efektem może być kolejne zwiększenie dostaw do Indii i Chin w kontraktach długoterminowych  oraz spadek rafinacji ropy. 

Pamiętajcie, że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Jeśli to zestawienie osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi publikacji.

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

 1. Filip
  2023-05-14

  Panie Pawle, dobry wieczór

 2. Filip
  2023-05-14

  Panie Pawle, jest informacja jakoś sprzed miesiąca, bo oto 7.04 bieżącego roku popełniony został artykuł na „der Spiegel”.

  Według tekstu redakcji, członek rady nadzorczej Porsche koncernu Volkswagen z siedzibą w Wolfsburgu, Austriak Siegfried Wolf złożył ofertę carowi Rosji. Chociaż zarząd koncernu niniejsze doniesienia dementuje, to rosyjska spółka PromAvtoKonsalt jest na liście zainteresowanych zakupem nieczynnych fabryk VW w Rosji. Miałoby to wszystko na celu reanimację produkcji kultowych sowieckich marek takich jak „Pobieda” czy „Wołga”.

  Poprzednio pan Wolf był członkie rady nadzorczej spółki Schaeffler. A oto cytat z artykułu TodayTimesLive, tym razem sprzed dwóch miesięcy, w tle pojawia się postać udziałowca firmy STRABAG:

  „[…] Według raportu, umowa była również wymierzona przez ukraińską agencję antykorupcyjną NAZK w związku z domniemanymi powiązaniami z rosyjskim oligarchą Olegiem Deripaską, który rzekomo ma bliskie powiązania biznesowe z Wolfem. Na Deripaskę zostały niedawno nałożone sankcje przez USA i Unię Europejską. Do niedawna biznesmen był też głównym udziałowcem austriackiej grupy budowlanej Strabag”.

  Pan przyjrzy się tym artykułom, proszę – jak tylko Pan je znajdzie. Dziękuję

Brak możliwości komentowania.