Rosyjska prasa do ☕12.05.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam ☕..

Kommersant 

1. .MSZ Rosji blokuję środki bankowe ambasady polskiej w Moskwie.

Oficjalna przedstawicielka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wyjaśniła, że ​​skoro w dyplomacji obowiązuje zasada wzajemności, ambasada RP w Moskwie straciła dostęp do swoich środków w rosyjskich bankach. Według niej jest to odpowiedź na zablokowanie kont ambasady rosyjskiej w Warszawie.

Komentując informację o wycofaniu przez polską prokuraturę środków z kont ambasady rosyjskiej i misji handlowej w Warszawie, Zacharowa zaznaczyła, że ​​Rosja „będzie nadal dochodzić sprawiedliwości na drodze prawnej”. „Jednocześnie, ponieważ w dyplomacji obowiązuje zasada wzajemności, także polska ambasada w Moskwie nie ma dostępu do swoich środków w rosyjskich bankach. Dopuszczamy również możliwość zastosowania w odpowiedzi środków asymetrycznych – podkreśliła .

10 maja „ Rzeczpospolita ” poinformowała, że ​​polska prokuratura przejęła prawie 800 tys. zł i ponad 912 tys. dolarów (łącznie ok. 1,2 mln dolarów) zablokowanych wcześniej na rachunkach bankowych ambasady Rosji i misji handlowej. Polska uznała te środki za materiał dowodowy  i przekazała je na swoje rachunki. 

2. Deficyt  budżetu wzrósł o kolejny  bilion rubli w. kwietniu

Pomimo zapewnień Ministerstwa Finansów, że wykonanie budżetu federalnego „wskazuje na stopniową normalizację” i „ogólnie odpowiada parametrom ustawy budżetowej”, jego własne mocno okrojone statystyki jeszcze tego nie potwierdzają. Sądząc po danych opublikowanych przez resort, w samym kwietniu deficyt budżetowy wyniósł ponad 1 bilion rubli. W tym roku był wyższy tylko w styczniu (1,65 bln rubli), co uznano za anomalię ze względu na niezwykle aktywną zaliczkę części zakontraktowanych wydatków. Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu czterech miesięcy 2023 roku deficyt budżetowy wzrósł już do 3,424 bln rubli, czyli więcej niż roczny plan dla tego wskaźnika wynoszący 2,925 bln rubli. Jak widać na wykresie, od pięciu lat budżet po wynikach pierwszej tercji roku, w tym również w przeszłości, w pierwszym roku rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie, był zawsze w nadwyżce.

Przychody w okresie styczeń-kwiecień wyniosły 7,782 bln rubli, czyli o 2,252 bln, czyli o 22%, mniej niż rok temu. Przypominamy, że sytuacja z dochodami z ropy i gazu jest niezmiennie zła. Teraz jest to minus 52% w porównaniu z ubiegłym rokiem – 2,282 bln rubli. Osobno w kwietniu dochody te nieznacznie spadły w porównaniu z marcem i nie osiągnęły podstawowego poziomu wymaganego przez władze na pokrycie wydatków. Z  dochodami poza ropą i gazem (5,5 bln rubli), sytuacja jest lepsza – plus 5% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ale taki wzrost  w granicach inflacji zapewniał główny rosyjski podatek VAT. Jego wpływy za cztery miesiące (razem podatek krajowy i podatek „importowy”) wyniosły 3,439 bln rubli, czyli o 11% więcej rok do roku.

IZWIESTIA 

3. Rosjanie w kwietniu zakupili juany za 54,2 mld rubli

Wzrost udziału chińskiej waluty – juana – widoczny jest zarówno w strukturze eksportu i importu, jak iw obrotach dewizowych na rynku giełdowym i pozagiełdowym. Jak zauważono w raporcie Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej z 11 maja, w obliczu  osłabienia rubla obywatele Rosji nadal kupowali juana. 

Rosjanie kupili go w kwietniu za 54,2 mld rubli (w marcu zakupy wyniosły 41,9 mld rubli).

Ponadto obywatele sprzedali „toksyczną” walutę (dolary i euro) za 61,7 mld rubli (w marcu kupiono ją za 79,9 mld rubli). Według Banku Centralnego udział „toksycznych” walut w rynku spadł do 62,3% w wyniku spadku wolumenu transakcji z euro (z 23,5 do 17,8%). Należy również zauważyć, że juan jest również liderem w operacjach Rosji w handlu zagranicznym.

„Wśród walut zaprzyjaźnionych krajów, chiński juan stał się najbardziej pożądaną walutą w operacjach eksportowo-importowych. Od marca 2022 do marca 2023 rosyjscy eksporterzy zwiększyli wolumen miesięcznych transakcji w juanach z 0,5 do 6,9 mld dolarów, a importerzy z 1,4 do 7,7 mld dolarów.

Od stycznia jwartość juana w ekwiwalencie w rublach wzrosła  prawie 20%.

MK RU

4. Ekonomista Nikołajew przewidział smutny los indeksacji emerytur z powodu deficytu budżetowego

W tym roku comiesięczne raporty Ministerstwa Finansów dotyczące parametrów deficytu budżetowego zamieniły się w rodzaj rytualnego horroru, nieuchronnego jak letnie wyłączenie ciepłej wody w budynkach mieszkalnych. A teraz departament Antona Siłuanowa opublikował „tymczasową” informację, która daje poważny powód do niepokoju: w okresie styczeń-kwiecień deficyt skarbu państwa wyniósł 3,4 bln rubli, przekraczając planowaną na cały rok kwotę 2,9 bln rubli.

„Sytuacja jest naprawdę niepokojąca” – mówi Artem Deev, szef działu analitycznego w Amarkets. – Ministerstwo Finansów spodziewało się w tym roku deficytu na poziomie 2 proc. PKB, ale już przekroczyliśmy te wyliczenia o 843 mld rubli. Na razie jest to rekompensowane, zgodnie z regułą budżetową, kosztem Narodowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Wydarzenia rozwijają się według szczerze mówiąc niekorzystnego dla nas scenariusza, mówi Igor Nikołajew, główny badacz w Instytucie Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk. Bardzo trudno jest złagodzić skutki 45-procentowego załamania przychodów z ropy i gazu w okresie styczeń-marzec.

W tym roku deficyt budżetowy zostanie częściowo zrekompensowany przez KFM i kredyt krajowy, ale tempo jego wzrostu zapowiada duże problemy w 2023 roku. Być może Państwo nie będzie ciąć tranferów socjalnych, ale nie powinniśmy czekać na waloryzację emerytur i wynagrodzeń, a także jednorazowych wypłat i innych środków pomocy społecznej. 

,Pamiętajcie, wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

RBC

5. Putin polecił ograniczyć odpływ Rosjan z kraju

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o zmianach koncepcji polityki migracyjnej na lata 2019-2025. Zgodnie z nią w koncepcji pojawia się zapis, że władze powinny stworzyć atrakcyjne finansowe, społeczne „i inne mechanizmy zachowania kapitału ludzkiego i ograniczenia odpływu ludności” w Rosji.
Jest to konieczne, gdyż w 2022 r. „pod wpływem zmienionych warunków społeczno-gospodarczych” nasilił się odpływ migracyjny ludności.

6. UE proponuje wstrzymanie dostaw ropy z Rosji przez p9łnocną nitkę  Drużby

Unia Europejska zaproponowała wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy przez północną nitkę rurociągu Przyjaźń do wszystkich krajów, anulując tym samym wyjątek dla Niemiec i Polski, którym pozwolono kontynuować zakupy. Bloomberg pisze o tym , powołując się na poufne dokumenty, do których dotarła redakcja.


Same Berlin i Warszawa przestały już kupować ropę od Moskwy, wypełniając swoje zobowiązania do zmniejszenia zależności od rosyjskich surowców energetycznych. Jeśli zostanie zatwierdzony całkowity zakaz na odnodze północnej, będzie to w dużej mierze decyzja symboliczna. Pozostaną w mocy wyjątki umożliwiające Czechom, Słowacji i Węgrom odbiór rosyjskiej ropy nitką południową.

Agencja zauważa, że ​ planowane jest włączenie propozyxji do kolejnego, 11. pakietu europejskich sankcji.

Jeśli to zestawienie osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi publikacji.

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

4 komentarze

 1. Przemek
  2023-05-12

  Zastanawia mnie jakim sposobem, pomimo spadku dochodów z ropy i gazu o ~45%, Rosja osiągnęła dochody większe niż w analogicznym okresie 2021 roku? Rok 2022 był wg mnie anomalią w kwestii dochodów i porównywanie do niego może powodować złudzenie wielkich spadków, patrzmy na trend i odchylenie od niego, a to nie wygląda dla nich tak źle. Zakładając hipotetycznie że rozwijali by się po 2021 dalej bez wojny, to powinni mieć w obecnym okresie ok ~8,5 zamiast 7,8 obecnie,
  Czegoś nie wiem? Czegoś nie rozumiem?

  PS. Świetny artykuł, z przyjemnością się czyta 🙂 ❤️

 2. Krzysztof
  2023-05-12

  Nie mogę zrozumieć. Deficyt do kwietnia wynosi 3,4 bln rubli. W styczniu mieliśmy deficyt 1,65 bln, w lutym z tego co Pan podawał w swojej audycji deficyt był podobny do tego w styczniu, kwiecień z deficytem 1bln co daje razem około 4,3 bln rubli. Czy to znaczy, że w marcu Rosja miała nadwyżkę 0,9 bln rubli ?

  • 2023-05-13

   Bravo,!
   tak, według danych min fin. tak, mówiłem i pisałem o tym,w odcinku Wieści z Rosji.,dane natomiast kasowe nic na to nie wskazują.

   Chodzi prawdopodobnie o przeksięgowanie kasy, z rosyjskiego ZUS.

Brak możliwości komentowania.