Rosyjska prasa do ☕30.05.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam ☕.

Vedomosti 

1. Decathlon idzie pod młotek

Turecka firma FLO Retailing i libańska grupa Azadea negocjują przejęcie biznesu francuskiej sieci Decathlon w Rosji. Zostało to przekazane Vedomostiemu przez dwóch doradców ds. nieruchomości i potwierdzone przez jednego z partnerów sprzedawcy. Według nich rozważane są obecnie dwa warianty transakcji. Pierwsza to wykupienie przez inwestora całej rosyjskiej sieci i ponowne uruchomienie sklepów Decathlon w modelu franchisingowym, druga to to samo, ale z zamknięciem wielu placówek.

Teraz trwają aktywne negocjacje rodziny Mullier (posiada holding, w skład którego oprócz Decathlonu wchodzą Leroy Merlin i Auchan) z potencjalnymi nabywcami, mówią rozmówcy Vedomosti. Uważają, że transakcja, zostanie zamknięta, jesienią tego roku.

Decathlon jest największym na świecie producentem i sprzedawcą artykułów sportowych. W Rosji firma zawiesiła pracę 57 sklepów w marcu ubiegłego roku z powodu „niemożności kontynuowania dostaw do kraju z powodu sankcji”. W 2022 r. przychodywyniosły 15,3 mld rubli. (wobec 28,5 mld rubli w 2021 roku) i straty netto w wysokości 7,6 mld rubli. (wobec zysku netto 1,4 mld rubli rok wcześniej).

Moscow Times

2. Drony atakują Moskwę

Rankiem 30 maja Moskwa została poddana masowemu nalotowi dronów. Trzy drony uderzyły w budynki mieszkalne.

Pierwszy dron uderzył w 24-piętrowy apartamentowiec przy ulicy Atlasova 11 w Nowej Moskwie, w pobliżu lotniska Wnukowo. Jednostki ratowniczo-gaśnicze stwierdzone „po zewnętrznych znakach, stłuczenie szyby na 25 piętrze”, nie było ofiar śmiertelnych – poinformował departament regionalny Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych . Naoczni świadkowie mówią o śladach zniszczenia na trzech piętrach.

Drugi uderzył w górne piętra domu przy ulicy Profsojuznaja 98, w pobliżu stacji metra Belyaevo. „Zniszczona została elewacja i przeszklenia domu. Nie było ofiar” 

Trzeci dron z trzema urządzeniami wybuchowymi uderzył w 30-piętrowy budynek przy Leninsky Prospekt 92, budynek 1. Według kanału telegramu Shot , uderzył w mieszkanie na 14. piętrze, ale materiały wybuchowe nie wybuchły.

Według źródła Shot, 13 dronów zostało zestrzelonych na podejściu do Moskwy, pięć z nich nad Rublowką. Jakpisze Baza, w porannym ataku na Moskwę uczestniczyło około 25 dronów. Niektóre z nich zaczepiły się o drzewa i druty, gdy leciały na bardzo małej wysokości.

Również w Moskwie zaczęto ponownie zakłócać sygnały nawigacji satelitarnej używane przez drony, pisze Mash. Taksówkarze i kierowcy narzekają na awarie GPS .

Ciekawą sytuację mieliśmy na wa rynku forex. Rubel pomimo interwencji banku centralnego tracą na wartości do wszystkich walut. Najwięcej do euro 2.6% o godz 9:40. Należy jednak spodziewać się że zmiana jest chwilowa i BC uda się utrzymać kurs. 

Przypomnijmy że w czerwcu zaczna się przymusowy sezon dywidendowy i teoretycznie rubel miał się umacniać. 

Kommersant

3.Bank Centralny Republiki Południowej Afryki ostrzegł przed sankcjami na kraj z powodu powiązań z Rosją

Dziś, 29 maja, Bank Rezerw RPA (SARB) opublikował raport na temat stabilności systemu finansowego kraju i zagrożeń dla tej stabilności. Wśród takich zagrożeń autorzy raportu wymienili możliwość nałożenia sankcji na Republikę Południowej Afryki. O możliwości sankcji podniesiono po tym, jak kilka tygodni temu ambasador USA oskarżył Republikę Południowej Afryki o dostarczanie Rosji broni i amunicji, pomimo deklaracji tego kraju o neutralności w konflikcie na Ukrainie.

Zdaniem analityków SARB wprowadzenie wtórnych lub pośrednich sankcji wobec Republiki Południowej Afryki mogłoby doprowadzić do odpływu kapitału i gwałtownego ograniczenia jego napływu. Jeśli kraj zostanie odłączony od SWIFT, Republika Południowej Afryki nie będzie w stanie zrealizować większości płatności międzynarodowych, ponieważ 90% z nich jest realizowanych za pomocą SWIFT. Według autorów raportu sankcje doprowadzą do „niemożności finansowania jakichkolwiek przepływów handlowych lub inwestycyjnych, a także dokonywania płatności lub otrzymywania ich od banków korespondentów w dolarach”.

Inne zagrożenia związane z sankcjami to możliwość wstrzymania inwestycji zagranicznych potrzebnych krajowi do sfinansowania deficytu obrotów bieżących, a także możliwość pogorszenia relacji z głównymi partnerami handlowymi. Zdaniem Nicoli Brink, szefowej departamentu stabilności finansowej SARB, już sama groźba sankcji może mieć negatywny wpływ, bo wtedy zagraniczne instytucje finansowe mogą dokładniej sprawdzać transakcje związane z bankami z RPA.

11 maja ambasador USA w RPA Ruben Brighetti powiedział , że władze USA mają dowody na to, że w grudniu ub.r. broń została załadowana na znajdujący się na amerykańskiej liście sankcyjnej statek Lady R należący do firmy Rosmorflot. Następnie władze Republiki Południowej Afryki ogłosiły zamiar rządu przeprowadzenia dokładnego śledztwa w sprawie tych zarzutów. Wcześniej wielokrotnie podkreślali, że kraj prowadzi politykę niezaangażowania w stosunku do sytuacji na Ukrainie.

4.Polska zamyka granice dla ciężarówek z Rosji i Białorusi od 1 czerwca

Od 1 czerwca Polska zamyka przez swoją granicę ruch ciężarówek z numerami rosyjskimi i białoruskimi. Tak wynika z zarządzenia polskiego rządu.

„Od północy 1 czerwca zostanie wstrzymany ruch towarów przez granicę z Republiką Białoruś dla samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych, przyczep, w tym naczep i pociągów drogowych zarejestrowanych na terytorium Republiki Białoruś lub Federacji Rosyjskiej do odwołania” 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP zaproponowało zamknięcie granicy dla ciężarówek z Rosji i Białorusi . Polskie media napisały, że środek ten byłby odpowiedzią na propozycję deputowanych do Dumy Państwowej dotyczącą zablokowania ruchu polskich ciężarówek na terenie Federacji Rosyjskiej.

29 maja, Warszawa nałożyła restrykcje na 365 obywateli Białorusi, a także zamroziła majątek 15 Rosjan i jednego Białorusina. Na liście jest 159 posłów, 76 sędziów, 7 prokuratorów, 32 przedstawicieli lokalnej administracji, 28 funkcjonariuszy bezpieczeństwa, 23 przedstawicieli białoruskich mediów państwowych, 24 sportowców.

5. Problemy z produkcją i utrzymaniem śmigłowców

Prawie jedna trzecia floty śmigłowców UTair może przestać latać w tym roku, ostrzegł Andriej Martirosow, szef największego operatora śmigłowców. Według niego na rynku brakuje komponentów. Powiedział, że kryzys częściowy zmusi również innych przewoźników do ograniczenia lotów. Oprócz zachodnich sankcji, sytuację pogarszają ograniczenia wewnętrzne

Robimy prognozę dla naszej floty – jeśli sytuacja się nie zmieni, to nastąpi 30-procentowy postój. Myślę, że sytuacja innych operatorów nie jest lepsza ”- powiedział na targach przemysłu śmigłowcowego HeliRussia (cyt. RIA Novosti).

Jak wyjaśnił Martirosov, najbardziej dotkliwy brak jest odczuwalny w przypadku silników śmigłowców.

„I dla helikopterów wyprodukowanych za granicą i dla helikopterów krajowych, w których silniki nie pochodzą z produkcji krajowej” – dodał.

Przez brak jednostek i podzespołów firma traci przychody, a „klienci znajdują inne rozwiązania” – narzekał szef UTair.

Flota spółki zależnej UTair, UTair Helicopter Services, liczy ponad 300 śmigłowców. Wśród nich jest 158 ​​z rodziny Mi-8 i siedem Mi-26T.

Wcześniej holding Russian Helicopters zakazał przedłużania żywotności starych śmigłowców Mi-8 i Mi-26, dzięki czemu w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat może zostać umorzonych ponad 1 tys..

Szef UTair wyraził przekonanie, że z powodu zakazów koszt nowego Mi-26 docelowo wzrośnie 2-2,5-krotnie, a firmy śmigłowcowe będą zmuszone do podwyższenia kosztów swoich usług.. Helikoptery Mi-26 latały po Rosji przez około 5 tysięcy godzin rocznie – wszystko natychmiast spadnie do 1,5-2 tysięcy godzin rocznie – uważa.

Jeśli to zestawienie osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi publikacji.

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

3 komentarze

 1. Lukeon
  2023-05-30

  Wiadomości trudne dla Rosjan. Z której strony spojrzeć tam słabo. Jakoś grzęźnie Im państwo, zaciera się jak tryby w piasku.

 2. Ppp
  2023-05-30

  Straty minimalne, ale dymy i huki nad Moskwą robią wrażenie. Niektórzy Moskwianie mieli okazję się dowiedzieć, że COŚ się jednak dzieje.
  Pozdrawiam.

 3. PidgeonFan
  2023-05-30

  Szkoda, że nie doleciały do celu, którym było lotnisko… Będą musieli opracować lepszą nawigację czy coś. I wpakować więcej TNT bo za słabo wybuchały te drony.
  O ile to drony UA.

Brak możliwości komentowania.