🔟 tygodnia 27.05.2023 – Wieści z 🇷🇺

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.

Dzisiaj o kolejnej fazie wojny gospodarczej, o katastrofie na rynku gazu, benzyny, walutowym,  oraz braku pieniędzy w regionach i braku pełnej pozycji klęcznej w stosunku do chińskiego przyjaciela. Dzisiaj co rzadko się zdarza wyjątkowo 11 pozycji. Na miejscu ZERO bowiem będzie Herbatka u Władka – Poprawiny. 

Miejsce 10 –Microsoft wyłącza dostęp do Office i usług chmurowych  największej rosyjskiej firmie Internetowej  Ozon

25 maja Microsoft pozbawił pracowników Ozon dostępu do swoich usług – Outlook, Teams, Word, Excel itp.
Zasadniczo cały problem jest teraz wokół poczty, w której przechowywane są prawie wszystkie informacje i jest niedostępna. 

Wszyscy używają darmowych analogów Google Meet, Zoom, Telegram, Google docs,. 

Źródło związane z MS ugeruje że zamknięcie wynika z faktu, że Ozon mógł korzystać z licencji , „zakupione okrężną drogą”.

Przedstawiciele Ozon twierdzą, że firma nabyła licencje na oprogramowanie Microsoftu od oficjalnego dystrybutora: „ Nie rozumiemy przyczyny tego, co się stało”. Zapewniają, że nie zdobywali licencji okrężną drogą. 

Przypomnijmy że Microsoft ma możliwość namierzenia i wyłączenia dowolnego użytkownika swoich usług. chmurowych „Często korporacja może zignorować małe firmy, które korzystają z jej usług w sposób okrężny, ale może z łatwością zamknąć dostęp dla organizacji zatrudniającą ponad 10 000 osób”. 

Firma Ozon to największa Firma IT w Rosji. Zatrudnia 45 tys. pracowników, przychód za 2022 wyniósł 3.5 mld USD. 

Wydaje się że wojna gospodarcza z Rosją wkracza na nowy etap i tego typu informacji będzie przybywać. 

Miejsce 9 – Exodus niemieckich urzędników  i dyplomatów z Rosji

Rosja ograniczyła obecność niemieckich urzędników w kraju do 350, reszta Niemców będzie musiała wrócić do Berlina. Niemcy obiecały odpowiedzieć na to posunięcie.

Moskwa zdecydowała się na ograniczenie maksymalnej liczby pracowników niemieckich instytucji w Federacji Rosyjskiej do 350 osób. Informację tę podaje niemieckie wydanie Süddeutsche Zeitung.

Według źródeł prasowych z tego powodu setki obywateli Niemiec będą musiały opuścić Rosję. Określa się, że wśród nich znajdą się np. dyplomaci, nauczyciele i pracownicy Centrum Kultury Goethego (Instytut Goethego).

Według publikacji Moskwa podjęła taką decyzję w zeszłym miesiącu i powinna ona zostać wdrożona do czerwca. Podobno strona rosyjska tłumaczyła to tym, że niemiecki gabinet wysłał do Federacji Rosyjskiej dwa razy więcej pracowników niż Moskwa do Niemiec.

Niemiecki MSZ zapewnił ze swojej strony, że podejmą działania odwetowe, „równoważące rosyjską obecność” w Niemczech.

Na początku tego miesiąca pojawiła się informacja o powrocie części pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych Niemiec z Rosji do ojczyzny.

Miejsce 8 – Szczyt pożarów w Rosji dopiero w lato. 

Wiosenny szczyt pożarów już minął, ale jest jeszcze za wcześnie na relaks, ponieważ nadchodzi szczyt letni. Takie ostrzeżenie złożył w rozmowie z RIA Novosti szef Rosleschozu Iwan Sowietnikow .

Według niego departament kieruje się wytycznymi dla rejonu pożarów lasów, które ustala dekretem prezydenckim. „Szczyt wiosenny minął, szczyt letni wciąż przed nami, dosłownie czeka nas kilka gorących miesięcy ” – powiedziało źródło, dodając, że nie można się zrelaksować.

Wcześniej szef Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Aleksander Kurenkow mówił o trzykrotnym wzroście powierzchni pożarów naturalnych w Federacji Rosyjskiej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Według Sowietnikowa dane liczbowe dotyczące pożarów lasów są prawie takie same jak w zeszłym roku. Jednocześnie przyznał, że sytuacja z pożarami krajobrazu jest inna: w niektórych regionach Federacji Rosyjskiej, na przykład w obwodzie omskim, odnotowuje się „zaporowo duże obszary pożarów krajobrazu”. Szef Rosleschoz zwrócił też uwagę, że podobna sytuacja rozwinęła się w regionie Kurgan, gdzie doszło do tragedii. Dodał, że Kurenkov przytoczył dane, które łączą wszystkie rodzaje pożarów.

Ponadto Sowietnikow zauważył, że nie nadszedł jeszcze czas na dokładne wnioski dotyczące obszaru pożarów lasów, podsumowanie należy pozostawić do końca roku.

Według Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w regionie Kurgan spłonęło 612 domów, a 2741 osób straciło swoje domy. Ponadto żywioły pochłonęły życie 12 osób, kolejnych 19 zostało rannych. We wszystkich wiosennych pożarach zginęło 30 osób a powierzchnia zniszczeń  była o wielkości połowy powierzchni Polski. 

Miejsce 7 – Wielki sukces premiera Miszustina w Chinach a nawet jego brak🤭

Miejsce 6 – Problemy regionów z brakiem gotówki 

Problemy regionów, które doświadczyły luki gotówkowej z powodu opóźnień w dystrybucji jednolitej płatności podatkowej, będą wymagały więcej czasu na rozwiązanie. Tak przynajmniej twierdzi rząd i federalna służba podatkowa.

Mówimy o kwotach podatku dochodowego od osób fizycznych, które nie wpłynęły do ​​budżetów wojewódzkich i samorządowych, ponieważ zostały skierowane przede wszystkim na spłatę zaległości podatników z tytułu innych podatków. Aby rozwiązać ten problem, senatorowie zatwierdzili wczoraj ustawę przyjętą wcześniej przez Dumę Państwową o priorytetowym i przyspieszonym przekazywaniu podatku dochodowego od osób fizycznych do budżetów. Niestety rozwiązuje to tylko częściowo  problemy z płynnością. 

Przypomnijmy, że obecnie kwoty są przelewane na jedno konto federalne (wskazujące tylko kwotę i NIP), a organy podatkowe same rozdzielają je na rachunek płacenie wszystkich podatków.

Na takim rozwiązaniu tracą regiony. Przypomnijmy, że Federalna Służba Podatkowa zamknęła dostęp do informacji o rozliczeniach z budżetem ze względu na fakt, że niektórzy przedsiębiorcy mieli do czynienia z nieuzasadnionym wyświetlaniem długów podatkowych na swoich kontach osobistych.  Dodatkowo transfery z ogólnego konta na konta regionów przeciągają się a zaległości liczone są już w miesiącach.

Obecnie regiony tną wszystkie wydatki inwestycyjne, jednak sytuacja może stać się krytyczna już tej jesieni gdy zaległości narosną i zagrożone zostaną wydatki bieżące.

Miejsce 5 – Bank Centralny ostrzega o braku dewiz w systemie bankowym i groźbie załamania kursu rubla
W ciągu roku nierezydenci przeprowadzili 200 transakcji sprzedaży rosyjskich przedsiębiorstw, w tym 5 na ponad 2 mld USD łącznie. Ich decyzję o sprzedaży zwiększają zadłużenie kupujących, zwiększają ryzyko banków, a także wywierają presję na rynku walutowym, uważa Bank Centralny. 

Bank Centralny nie chcę ujawnić wielkości takiej sprzedaży, ale wskazał, że 20%, czyli 40 transakcji, wiązało się z wyjściem nierezydentów z bardzo dużych aktywów, z których każdy szacowany był na minimum 100 mln dol.  

Po rozpoczęciu rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie i zachodnich sankcjach większość zagranicznych firm ogłosiło zamiar ograniczenia działalności w Rosji, sprzedaży aktywów lub zaprzestania inwestycji. W odpowiedzi władze wprowadziły utrudnienia i specjalną procedurę rejestracji takich transakcji dla nierezydentów:. Mogą one odbywać się tylko za zgodą specjalnej wyspecjalizowanej podkomisji przy rządzie. W sierpniu prezydent Władimir Putin podpisał dekret zakazujący zawierania umów wyjścia z sektora finansowego i paliwowo-energetycznego bez specjalnego zarządzenia prezydenta. Dodatkowo obecnie zakazane są transakcje powyżej 1 mld dolarów, w walucie krajów nieprzyjaznych. 
Według wyliczeń Bloomberga , w 2022 roku zagraniczne firmy, które opuściły Rosję, sprzedały aktywa o wartości 20 mld USD, a AK&M oszacował wolumen takiej sprzedaży na 16,31 mld USD w 2022 r.  Wartość sprzedaży za ten rok jest nieznana. 
Jak zauważono w przeglądzie, na rosyjskich konsumentów „wpłynęło” wycofanie się z krajowego rynku dużych firm zagranicznych z sektora gastronomicznego, a także handlu detalicznego odzieżą, meblami i artykułami gospodarstwa domowego. „To z kolei miało negatywny wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych” – zwraca uwagę Bank Centralny.

Co gorsze kolejka chętnych do wyjścia z Rosji jest niezwykle długa i jeśli by uwzględnić jedynie złożone wnioski o to , to komisja powinna pracować minimum przez najbliższe 7 lat. Powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na dewizy każdego miesiąca.

Bank Centralny zwraca uwagę, że ​​transakcje sprzedaży rosyjskich aktywów przez nierezydentów mają podwyższone ryzyko:. Po pierwsze, zmiana własności w niektórych przypadkach prowadzi do „całkowitej restrukturyzacji modelu biznesowego przejmowanej spółki”.
Mówimy o sytuacjach, w których firmy muszą zmienić łańcuchy współpracy, jeśli wcześniej opierały się one na interakcji z kontrahentami z nieprzyjaznych krajów i były uzależnione od dostaw zagranicznych. 

Sprzedaż aktywów przez cudzoziemców również zwiększa zadłużenie sektora przedsiębiorstw.
Wiele z tych transakcji jest finansowanych kredytami bankowymi dla kupujących „Wszystko to może prowadzić do dodatkowego ryzyka dla banków. Te zagrożenia mogą się kumulować, a następnie manifestować w bardzo silny sposób” – czytamy w przeglądzie.

Według Banku Rosji na dzień 1 kwietnia zobowiązania dłużne rosyjskich firm niefinansowych wynoszą 45 bilionów rubli. na kredyty bankowe w rublach i 119,4 mld USD na kredyty walutowe, kolejne 9,4 bln rubli. rozliczane z wyemitowanych obligacji. Zadłużenie tej grupy klientów wobec nierezydentów na początku roku kształtowało się na poziomie 13,7 bln rubli. 

„W szczególności w pierwszym kwartale 2023 r. zaczęły rosnąć zaległości w spłacie kredytów dla firm towarowych i budowlanych” – czytamy w przeglądzie. Regulator zwraca też uwagę, że co piąty kredyt dla dużych przedsiębiorstw, który został poddany restrukturyzacji po rozpoczęciu kryzysu w ubiegłym roku, został ponownie zrestrukturyzowany przez banki.

Rozliczenia z nierezydentami wywierają ogromną presję na rynek walutowy 
Jak zauważono w przeglądzie, płatności na rzecz sprzedawców dokonywane są w walutach nieprzyjaznych krajów, w nowych warunkach sankcji może to spowodować „katastrofę płynności na rynku walutowym”. Do tej pory ten czynnik nie był kluczowy, ale w tym roku jego wpływ może wzrosnąć – ostrzega regulator. 

„W rzeczywistości mamy do czynienia z rynkiem, który stał się mało płynny – nawet małe transakcje mogą znacznie wpływać kurs”, zauważył Matovnikov na konferencji 25 maja. Według szacunków głównego analityka Sbierbanku, na początku tego roku wolumen wysoce płynnych aktywów walutowych w sektorze bankowym wyniósł 52,5 mld USD, o 19,3% więcej niż przed wojną. Krajowy rynek walutowy stał się w rzeczywistości radykalnie mały” – opisał problem. W takiej sytuacji nawet „żałosne 1,5 miliarda dolarów”, które było potrzebne na rozliczenia z Shellem, „nie dało się kupić na rynku bankowym w wystarczających ilościach w dolarach i euro i firma była zmuszona rozliczyć  połowę transakcji w juanach,

Co gorsza sytuacja od kwietnia na juanie jest krytyczna a nie ma obecnie żadnej innej waluty z krajów przyjaznych w których transakcje mogłyby być rozliczane.

Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest nacjonalizacja zachodnich majątków i odsprzedaż ich rosyjskim podmiotom(oligarchom). Umożliwiłoby to w krótkim okresie pozyskanie niezbędnych funduszy do prowadzenia wojny,

Miejsce 4 – Saudowie oskarżają Rosję o oszustwo

Arabia Saudyjska uważa, że ​​Rosja nie przestrzega obiecanego poziomu cięć wydobycia ropy; MAE podała też, że w kwietniu kraj nie obniżył jej o 500 tys. baryłek dziennie. Nowak wielokrotnie zapewniał, że restrykcje są respektowane. My wielokrotnie pisaliśmy że nie są a Rosja ogranicza export paliw kosztem surowej ropy.

Wysocy urzędnicy saudyjscy wezwali swoich rosyjskich odpowiedników o przestrzeganie uzgodnionych cięć.

Tarcia między największymi producentami ropy na świecie stają się coraz bardziej widoczne przed spotkaniem OPEC+, które odbędzie się 4 czerwca w Wiedniu. Kartel ma przedyskutować politykę produkcyjną na drugie półrocze. 

Przypomnijmy że łącznie redukcja produkcji paliw powinna wynieść 1,66 mln baryłek. dziennie oprócz umów o zmniejszeniu produkcji o 2 mln baryłek. dziennie, zawarta w październiku ubiegłego roku. Pod znakiem zapytania są dalsze cięcia produkcji szczególnie ze strony krajów Opec, w sytuacji gdy strona rosyjska kłamie. Dodatkowo Rosja zamroziła publikacje swoich danych o produkcji i jedyne dane pochodzą od przedstawicieli rosyjskiego rządu.

 

Zimą wicepremier Aleksander Nowak zapowiedział , że w marcu Rosja dobrowolnie ograniczy wydobycie ropy o 5%, czyli o 500 tys. baryłek. na dzień. Następnie obniżki  do końca roku . Od tego czasu wicepremier nie raz powtarzał , że Moskwa przestrzega „dobrowolnych poziomów redukcji wydobycia ropy” – 500 tys. baryłek dziennie. dziennie od poziomu z lutego do końca roku.

17 maja Nowak poinformował nawet, że Rosja osiągnęła zapowiadaną redukcję. Według wicepremiera wydobycie ropy naftowej w kraju spadnie w tym roku o 20 mln ton w stosunku do 2022 roku, do 515 mln ton.
Jednocześnie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) uważa , że ​​w kwietniu Rosja nie dotrzymała obiecanego poziomu redukcji. Według organizacji Moskwa w zeszłym miesiącu wyeksportowała 8,3 mln baryłek. dziennie, podczas gdy średni wolumen dostaw w 2022 i 2021 roku wyniósł 7,7 mln baryłek i 7,5 mln baryłek. dziennie, odpowiednio. Agencja zasugerowała, że ​​Rosja „zwiększa wolumeny, aby zrekompensować utracone dochody z paliw i niższych cen”. W kwietniu IEA oszacowała dochody kraju z ropy naftowej na 15 miliardów dolarów.

Novak powiedział, że „poszczególni dziennikarze” nie biorą pod uwagę zmniejszenia dostaw rurociągami do UE o więcej niż dwie trzecie – redukcja ta „została tylko częściowo zrekompensowana eksportem morskim”.

Również następuje drastyczny spadek produkcji związany z rafinacją paliw  o czym na miejscu 3.

Także wygląda że Rosja owszem zmniejsza powoli produkcje kosztem produkcji benzyny a przecież nie o to w tym układzie kartelowym chodziło.

Miejsce 3 – Rosji grozi brak benzyny

Eksport rosyjskiej benzyny w kwietniu i maju wyniósł około 200 000 ton miesięcznie, co oznacza spadek z 700 000 ton zimą. Spadek przepotężny o którym mówiłem od początku roku. Głównym powodem są oczywiście sankcje na paliwa, które praktycznie zaczęły obowiązywać od kwietnia. Rosyjskie rafinerie zmuszone są sprzedawać paliwa z upustem sięgającym nawet 40%. Co gorsze rynek europejski (200 ty ton miesięcznie) dla nich jest zamknięty i paliwo musi być sprzedawane przez afrykańskich pośredników. W takiej sytuacji bardziej opłacalna jest sprzedaż surowej ropy. Cięcia zapowiadane przez Ministerstwo omawiane na miejscu 4 dotyczą zatem głównie rafinacji ropy. 

Co gorsze rosyjskie ministerstwo finansów planuje od lipca zmniejszyć o połowę dotacje dla rafinerii ropy naftowej( tzw. tłumik paliwowy), aby uzupełnić dotknięty deficytem budżet państwowy.

Może to zachwiać krajowym produkcją benzyny, która obecnie wynosi około 3 mln ton miesięcznie.

Ministerstwo Finansów uważa, że ​​pozwoli to zaoszczędzić budżetowi 30 mld rubli. na miesiąc. Jednak eksperci uważają, że jednocześnie rentowność rafinerii może spaść o połowę, dlatego firmy podnoszą już ceny hurtowe.

Cena hurtowa lepszej jakości benzyny 95 osiągnęła w maju rekordowy poziom 60 436 rubli (777,60 USD) za tonę.

W odpowiedzi ministerstwo powołało specjalną komisje, która ma przeciwdziałać wzrostom cen na stacjach. Dodatkowo Rosyjski rząd zamierza wprowadzić zakaz eksportu benzyny, aby zapobiec krajowym niedoborom paliw i wzrostowi cen.

Skoro jednak obecny eksport tak silnie spadł i opiera się w dużej mierze na szarym rynku pośredników, to całkowity zakaz eksportu nie poprawi sytuacji a jedynie zmniejszy zyski rafinerii. Produkcja na rynek wewnętrzny przy obecnych cenach jest nieopłacalna dla firm i naturalnie będą one wybierać sprzedaż surowej ropy a produkcję na rynek wewnętrzny zaczną ograniczać jeśli nie będą mogły mocno zwiększyć cen. 

Miejsce 2 – Katastrofa na rynku gazu.

Ceny gazu spadły o 66% od początku roku, czerwcowe kontrakty terminowe na holenderski TTF spadły 25 maja o 10,23%, do 24,94 € za 1 MWh, czyli około 280 USD za 1000 m3.

Ceny gazu w Europie będą nadal spadać . Kombinacja sprzyjających czynników – wysokie zapasy, stabilny przepływ LNG, niskie zużycie i ciepła pogoda – nadal powoduje spadek cen. W Europie eksperci rynkowi już tego lata zaczynają przewidywać ujemne ceny gazu z powodu nadmiaru na rynku. Budżet Rosji został zaplanowany na znacznie wyższą cenę gazu, w wyniku czego w 2023 roku może stracić 3-4 miliardy dolarów jedynie z wpływów z ceł eksportowych nie mówiąc o, podatku MET.

Stabilne wysokie dostawy LNG na kontynent, ciepła pogoda i wysokie zapasy w PMG nadal wpływają na spadek cen. Według AGSI+ średnie europejskie zapasy wynoszą obecnie 66,5% i prawdopodobnie do końca sierpnia zostaną wypełnione w 90%

Również Bloomberg , podaje że latem na rynku europejskim może pojawić się przesyt. I jeśli słaby popyt nie równa się rosnącej nadwyżki podaży, w niektórych przypadkach ceny gazu ziemnego mogą na krótko spaść poniżej zera. Ten scenariusz jest pewny dla Wielkiej Brytanii, która już w 2006 roku znalazła się w takiej sytuacji, pisze agencja. W tym przypadku sprzedawcy faktycznie płacą za odebranie gazu, ponieważ jest to bardziej opłacalne niż jego magazynowanie. Takie sytuacje pojawiają się okresowo na europejskim rynku energii elektrycznej.

Według prognoz Komisji Europejskiej popyt na gaz w UE w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy może spaść bardziej niż wolumeny gazu rurociągowego i LNG, które kraje spodziewają się kupić od Rosji w tym roku, co pomoże zmniejszyć presję inflacyjną na blok, pisze Reuters, powołując się na list europejskiej komisarz ds. energii Kadri Simson. Według jej szacunków polityka oszczędności energii powinna zmniejszyć zużycie gazu na kontynencie o 60 miliardów metrów sześciennych w 2023 roku. Od sierpnia 2022 do marca 2023 roku popyt na gaz w krajach UE spadł o 18%.

Rosyjski rząd liczył na znacznie wyższe ceny w krajach UE w 2023 roku: Ministerstwo Gospodarki zaplanowało ceny na 700 dolarów za 1000 m3 🤭.

Miejsce 1 –Duma Państwowa zwróciła się do rządu o zakazanie wjazdu polskich ciężarówek do Rosji

Dokument jest umieszczony w elektronicznej bazie danych Dumy Państwowej, został wprowadzony przez Komisję Transportu i Rozwoju Infrastruktury Transportowej. Wcześniej środki te ogłosił przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

Wiaczesław Wołodin powiedział  Polska może stracić nawet 8,5 mld euro. Uważa, że ​​2000 polskich firm transportowych zatrudniających ponad 20 000 kierowców może zbankrutować.

Wyliczenia Wołodina są delikatnie mówiąc przesadzone minimum o rząd wielkości, w tym roku Rosja zgodziła się wymienić z Polską jedynie 55 tys. zezwoleń na wjazd, blisko pięciokrotnie mniej niż trzy lata temu. Na dodatek nie przysyła uzgodnionych transz zezwoleń i w maju już ich brakuje. Do Rosji jeździ do tysiąca firm mających łącznie 5–6 tysięcy ciężarówek.

Niemniej w odpowiedzi polskie władze zapowiedziały zakaz wjazdu dla rosyjskich i białoruskich ciężarówek.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia, który zablokuje wjazd ciężarówek z Rosji i Białorusi do teren Polski.

„Zawiesza się do odwołania towarowy ruch graniczny na przejściach granicznych z Republiką Białorusi dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej” – napisano w projekcie.

Jak wyjaśnia resort, decyzja o jak najszybszym zawieszeniu ruchu granicznego z Białorusią wynikła z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. „Ze względu na nagły, kryzysowy charakter zdarzeń zaszła konieczność podjęcia pilnych działań zapobiegawczych” – wytłumaczono w uzasadnieniu do projektu.

Jak dodano, „projekt rozporządzenia nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej” i „nie wymaga zasięgnięcia opinii, dokonania konsultacji oraz uzgodnienia z właściwymi organami i instytucjami Unii Europejskiej”.

Na ten moment na przejściu granicznym z Białorusią powstała kolejka przewoźników pragnących zdążyć przed zakazami. Obecnie czas oczekiwania wynosi 16 godzin na wyjazd w Kukurykach.

Co ciekawe Gubernator obwodu królewieckiego zapowiedział, że nie zastosuje się do Federalnego zakazu.

Miejsce 0 – Herbatka u Władka – Poprawiny

Waleryj Cepkała poinformował, że po spotkaniu za zamkniętymi drzwiami z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem, przywódca Białorusi został pilnie przetransportowany do Moskiewskiego Centralnego Szpitala Klinicznego.  Stan polityka został oceniony jako krytyczny uniemożliwiający transport na Białoruś.

„Jako przedstawiciele Białoruskiego Forum Demokratycznego Republiki Białoruś usilnie wzywamy zachodnich przywódców do zwołania w najbliższych dniach strategicznej sesji w celu przedyskutowania inicjatywy wyborczej i innych działań, które należy podjąć w celu zabezpieczenia okresu przejściowego” – zaapelował w komunikacie Cepkała.

„Przeprowadzenie wyborów w tak krytycznym momencie nie tylko przyczyni się do przywrócenia ładu i porządku na Białorusi w przyszłości, ale także stworzy podstawy do ustabilizowania sytuacji na granicach Unii Europejskiej i świata” – stwierdził polityk.

Doszło też do dziwnego przypadku . Na stronie klubu hokejowego Dynamo Mińsk pojawił się nekrolog informujący o śmierci Łukaszenki. Klub poinformował, że strona padła ofiarą ataku hakerskiego i że nie ma do niej dostępu.

Niezależnie jak cała historia się skończy jest to kolejne ostrzeżenie dla polityków aby nie pić herbaty nieznanego pochodzenia, szczególnie w Moskwie.

 

Na Kremlinka Show pojawił się nowy cykl tym razem o polskiej gospodarce!.

Pamiętajcie, że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

A już po południu dzisiejsze zestawienie pojawi się w wersji Video na Kremlinka Show.

Jeśli to zestawienie osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi publikacji.

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: