Rosyjska prasa do ☕21.05.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam ☕.

Komersant

1. Przewóz towarów z Chin do Rosji tańszy

Koszt transportu kontenerów z Chin do Federacji Rosyjskiej, zarówno drogą morską, jak i kolejową, spadł od początku roku o 30-35%, mówią uczestnicy rynku, z którymi rozmawiał Kommersant. Ich zdaniem sezonowy spadek ruchu po chińskim Nowym Roku pogłębiło pojawienie się nowych szlaków morskich z Chin do Sankt Petersburga i Noworosyjska, które zatrzymują część ładunków, wywierając presję na stawki. 

Stawki za transport kontenerów koleją z Chin do Federacji Rosyjskiej, które spadały przez cały ubiegły rok, od początku roku znowu gwałtownie spadły.. W lutym dostawa 40-stopowego kontenera na trasie Chiny-Moskwa kosztowała około 10 tys. dolarów, a teraz kosztuje 6,5 tys. dolarów – mówi Vladislav Fedorov, dyrektor logistyki Alfa Transit. Alesya Kuveko, szefowa działu transportu kolejowego Stalogistic, zgadza się, że od stycznia stawki spadły ze średnio 9,5-10 tys. dolarów na FOB Shanghai do 6,5-7 tys. dolarów, w zależności od lokalizacji i warunków wysyłki. W niektórych obszarach i usługach spadek wyniósł od marca ponad 2,5 tys. USD, powiedział Dmitrij Sukhoversha, szef transportu multimodalnego w FM Logistic.

Vladislav Fedorov zauważa, że ​​na morzu sytuacja jest podobna: „Począwszy od połowy lutego stawki kontynuują stopniowy spadek, a jeśli zimą koszt frachtu na trasie Chiny-Władywostok oscylował wokół 6000 USD  teraz poziom cen jest prawie dwukrotnie niższy: 3,3 tys.

2 Wołodin zapowiedział  zakaz wjazdu do Rosji dla polskich ciężarówek

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin powiedział, że w poniedziałek 22 maja Rada Dumy Państwowej rozważy wprowadzenie zakazu wjazdu do Rosji dla polskich ciężarówek. Jego zdaniem, jeśli zakaz zostanie przyjęty, Polska może stracić nawet 8,5 mld euro.

„Ponadto słuszne byłoby dziś zakazanie Polsce czerpania korzyści z Rosji: wstrzymanie przejazdu polskich ciężarówek przez terytorium naszego kraju. Niech przeładują towar na rosyjskie ciężarówki” – napisał Wołodin w swoim Telegramie..

Mój komentarz: W przypadku wprowadzenia zakazu pan przewodniczący zapomina że UE a przynajmniej Polska wprowadziłaby działania odwetowe i w końcu firmy zarabiające w Rosji zostałyby odcięte jeszcze bardziej od dostaw. .Dotyczyloby to głównie produktów spożywczych które wciąż są dostępne w rosyjskich sklepach. 

Izwiestia

3.Propozycja wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy

Stowarzyszenie Przedsiębiorców na rzecz Rozwoju Patriotyzmu Biznesowego „Avanti” skierowało do szefa Ministerstwa Pracy Antona Kotiakowa wniosek o wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy. Według stowarzyszenia zwiększy to siłę gospodarki w obliczu sankcji. 

Stowarzyszenie zwróciło uwagę, że już w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Rosjanie musieli pracować sześć i siedem dni w tygodniu. Pięć dni powstała dopiero  1967 roku. Avanti zwraca uwagę, że sześciodniowy tydzień pracy został wprowadzony również w niektórych krajach azjatyckich, takich jak Nepal czy Iran. 

Wydłużenie tygodnia pracy, zdaniem autorów, pomoże zwiększyć siłę rosyjskiej gospodarki w obliczu współczesnych wyzwań i osiągnąć cele wyznaczone przez prezydenta Rosji Władimira Putina na 2023 rok. W szczególności osiągnięcie przełomu technologicznego i przemysłowego, wzmocnienie suwerenności gospodarczej i zmniejszenie zależności od instytucji zagranicznych.

Poniżej tekst autora

4. USA  uzupełnia rezerwy strategiczne ropy

Po raz pierwszy od wielu lat administracja USA podjęła decyzję o uzupełnieniu strategicznych rezerw ropy naftowej (SPR). Departament Energii planuje kupić 3 miliony baryłek.

Amerykańskie Strategiczne Rezerwy Ropy Naftowej (cztery podziemne magazyny w Luizjanie i Teksasie) zostały utworzone w 1975 r., aby przeciwdziałać wahaniom cen. Na koniec 2021 roku w rezerwie znajdowało się 594 mln baryłek.

W 2022 roku sprzedano ponad 200 milionów baryłek, czyli ponad jedną trzecią całkowitej rezerwy. Do końca roku w magazynach pozostało 372 mln baryłek. Z biznesowego punktu widzenia było to doskonałe posunięcie, gdyż średnia cena za baryłkę w zeszłym roku wynosiła 95 USD.

Uzupełnianie rezerw nie jest jednak takie proste. Po raz pierwszy stosowne intencje zostały opublikowane przez administrację USA w grudniu ub.r. Do lutego planowano kupić około 3 mln baryłek. Ale umowy nigdy nie zostały zrealizowane, ponieważ ceny najwyraźniej nie odpowiadały rządowi, który planował kupić ropę za 70 dolarów.

W marcu amerykańska sekretarz ds. energii Jennifer Grenholm przyznała , że ​​odtworzenie rezerwy zajmie kilka lat. Bowiem chodzi o ceny: administracja nie chce kupować ropy powyżej 72 dolarów za baryłkę.

Zakupy w SPR mogłyby wesprzeć popyt na ropę w sytuacji, gdy ceny są dość bardzo niskie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Rzeczywiście, słabe dane dotyczące konsumpcji, takie jak powolne ożywienie w Chinach, są obwiniane za fakt, że średnia cena ropy w pierwszych czterech miesiącach tego roku spadła o prawie 20 dolarów w porównaniu z 2022 r., pomimo wysokiej inflacji. 

Sankcje wobec Rosji i limit na ropę spowodowały ż  dostawy z naszego kraju spadły nieznacznie w odróżnieniu od ceny . Wydobycie ropy w Iranie osiągnęło najwyższy poziom od czterech lat, większość dostaw idzie okrężną drogą (przez Malezję i inne kraje) do Chin. Zwiększa produkcję  także Wenezuela, także pod sankcjami. Tak więc presję na ceny wywiera przede wszystkim rosnąca podaż, a przerwanie takiego ruchu rynkowego przez wpompowanie kilku milionów baryłek w rezerwy jest prawie niemożliwe.

Reszta zależy od zdolności gospodarki światowej do strawienia dodatkowej ropy, a także od chęci graczy OPEC+ do utrzymania produkcji na obniżonym poziomie. Na rynku nadal panuje niepewność co do perspektyw popytu.

5. Kilka kroków bliżej do konfiskaty rosyjskich rezerw

Departament Skarbu USA w ramach nowego pakietu sankcji wobec Rosji ogłoszonego 19 maja nałożył na osoby amerykańskie obowiązek zgłaszania obecności aktywów Banku Rosji, Narodowego Funduszu Majątku (NWF) czy rosyjskiego Ministerstwa Finansów do ich dyspozycji. Pierwsze takie sprawozdanie muszą złożyć do 18 czerwca 2023 r., a następnie corocznie do 30 czerwca.

Pod koniec lutego 2022 r. państwa G7 podjęły bezprecedensową decyzję o „sparaliżowaniu” aktywów rosyjskiego banku centralnego w swoich jurysdykcjach. W rzeczywistości oznaczało to zamrożenie aktywów Banku Centralnego, które znajdowały się na rachunkach w bankach centralnych krajów strefy euro, USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, w bankach komercyjnych tych krajów lub u innych dostawców usług finansowych, takich jak banki powiernicze. Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział , że rosyjskie rezerwy zostały zamrożone na równowartość 300 miliardów dolarów.

Jednak w przeciwieństwie do blokowania aktywów osób znajdujących się na amerykańskiej liście sankcyjnej SDN, gdy amerykańskie instytucje finansowe są zobowiązane do zgłaszania zablokowanych aktywów, w przypadku Banku Centralnego/NWF/Ministerstwa Finansów, z którymi wszelkie transakcje były zabronione, Operatorzy amerykańscy nie mieli takiego obowiązku.
Operatorzy amerykańscy muszą teraz umieszczać w swoich raportach informacje o nazwisku i adresie osoby posiadającej aktywa Banku Rosji, NWF lub Ministerstwa Finansów Rosji, datę objęcia tych aktywów zarządem lub opieką, rodzaj aktywów i ich dokładną lokalizację, rzeczywistą lub szacunkową wartość tych aktywów na dzień 31 mają. 

Jeśli to zestawienie osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi publikacji.

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

 1. Ppp
  2023-05-22

  Zwolennicy CZTERODNIOWEGO tygodnia pracy dowodzą, że to słuszne i zwiększa siłę gospodarki. I w dodatku mają rację, co wynika z doświadczeń firm, które już to zrobiły!
  Rosja cofa się do XIXw. Ciekawe, gdzie się zatrzyma?
  Pozdrawiam.

 2. PidgeonFan
  2023-05-24

  @PPP – Gdzie się zatrzyma? Oni są tak durni, że utopią się w szambie tylko po to by pokazać „gejropie”, że „roZZjanie nie boją się smrodu”.

Brak możliwości komentowania.