Rosyjska prasa do ☕19.05.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam ☕.

Komersant

1. Rosyjskie firmy nie mają wystarczającej ilości juanów

Od początku maja koszt swapów z juanem gwałtownie wzrósł, utrzymując się powyżej poziomu 6% rocznie. Uczestnicy rynku zauważają duży popyt na chińską walutę ze strony importerów, który nie jest pokryty podażą eksporterów i Ministerstwa Finansów. Deficyt juanów może się nasilić w drugiej połowie roku, kiedy Ministerstwo Finansów przestawia się ze sprzedaży juanów na kupowanie, a także w przypadku ograniczenia płynności juanów w bankach.

W obecnych warunkach, zdaniem Jurija Tulinowa, starszego wiceprezesa biura badań rynku i strategii Rosbanku, poza działaniami Ministerstwa Finansów (w ramach reguły budżetowej), w zasadzie nie ma skąd pozyskać nowego Juana. 

Jednak w połączeniu z rosnącym popytem na walutę obcą ze strony importerów deficyt juana może się powiększyć, zwłaszcza że banki nie mają już zbyt wielu płynnych aktywów w juanach. Zdaniem Jurija Tulinowa salda na rachunkach w bankach nierezydentach kształtują się na bardzo skromnym poziomie 10 mld dol., a te aktywa w ostatnich miesiącach nie rosną (jesienią ub.r. przekroczyły 30 mld dol.). 

Mój komentarz: Sprawdzają się przewidywania odnośniki  Juana i zależności rosyjskiej waluty. Bez decyzji politycznej o pomocy dla Rosji Bank centralny i importerzy sobie nie poradzą. Poza Juanem i bank centralny nie posiada żadnych rezerw walutowych i balansuje na granicy załamania systemu. 

2.Rosjanie którzy wyjechali z kraju na dłuższy czas, otrzymają dodatkowy 13-procentowy podatek

Ministerstwo Finansów zakończyło prace nad nowelizacją nowych zasad rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych przez obywateli, którzy od ponad pół roku pracują dla rosyjskich firm za granicą. Według zaktualizowanej wersji dochody uzyskiwane zarówno na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych będą opodatkowane od 2024 r. podstawową stawką 13%. Tym samym ten sam podatek będzie dotyczył zarówno pracowników etatowych, jak i freelancerów, zarówno rezydentów, jak i nierezydentów. Dla tych ostatnich może to oznaczać pojawienie się podwójnego opodatkowania – w Federacji Rosyjskiej oraz w nowym kraju przyjmującym. Będzie można spróbować rozwiązać problem za pomocą umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których perspektywy praktycznego zastosowania w obecnych warunkach nie są jasne.

Projekt ukierunkowanych zmian w Ordynacji podatkowej, który obejmuje nowe zasady opodatkowania obywateli pracujących dla rosyjskich firm z zagranicy, został sfinalizowany do ponownego przedłożenia Dumie Państwowej, poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów . Przypomnijmy, że rząd skierował ustawę do izby niższej 24 kwietnia, ale już następnego dnia został wycofany w celu „doprecyzowania technicznego”.

Zmiany mogą ułatwić życie firmom, ale samym nierezydentom grozi podwójne opodatkowanie – wszak organy podatkowe obcego państwa co do zasady będą domagać się opodatkowania dochodów ich nowego rezydenta.

3.Wielka Brytania zakazuje importu rosyjskich diamentów i aluminium

Wielka Brytania nałoży sankcje na 86 osób i firm związanych z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym. Ponadto Londyn wprowadzi zakaz importu miedzi, niklu i aluminium z Rosji, a także dostaw rosyjskich diamentów, informuje Sky News , powołując się na biuro brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.

Oczekuje się, że oficjalnie ogłosi sankcje na szczycie G7, który rozpoczyna się w japońskiej Hiroszimie dzisiaj, 19 maja. Zakłada się, że ogłoszone przez Londyn ograniczenia „zamrożą” eksport diamentów na kwotę 4 miliardów dolarów (3,2 miliarda funtów). Rząd Wielkiej Brytanii oczekuje, że jego partnerzy z grupy G7 również ogłoszą sankcje w nadchodzący weekend „w celu pokazania siły przeciwko Moskwie” – powiedział rzecznik Sunaka.

4.W Rosji: katastrofalny brak wykwalifikowanych specjalistów

Pracownicy Instytutu Polityki Gospodarczej. Gajdar (IEP), po przeprowadzeniu ankiety wśród szefów 1000 przedsiębiorstw w zeszłym miesiącu.ogłosili, że  34% z nich zgłosiło rekordowy od 1996 roku niedobór wykwalifikowanej kadry. 

Właściwie wyniki ankiety nie otwierają żadnej Ameryki. Skąd będzie kadra (która, jak wiadomo, decyduje o wszystkim), skoro przez dziesięciolecia od początku reform w kraju nie było polityki państwa w zakresie szkolenia specjalistów?

Ale teraz mamy program substytucji importu i duży niedobór personelu, co według IEP hamuje rozwój przemysłu Rosji po rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. „Ludzie nie są zasobem, który można zdobyć w sześć miesięcy” – zauważają autorzy badania.

A więc punkty odniesienia w tej statystyce. W styczniu ubiegłego roku, na tle ożywienia gospodarczego po COVID, 26% przedsiębiorstw sygnalizowało braki kadrowe. W październiku tego samego roku, po ogłoszeniu częściowej mobilizacji, już 33%. Jak zauważają autorzy raportu, w tym okresie największy odpływ kadr nastąpił w przemyśle lekkim (70%), budowie maszyn (35%) oraz produkcji żywności – 25%.

A w kwietniu 2023 r. liczba ta wynosiła już 35%. Najgłośniejszy sygnał SOS pochodzi z przedsiębiorstw przemysłu lekkiego.

Warto zaznaczyć, że według oficjalnych statystyk na początku tego roku w Rosji odnotowano rekordowo niską stopę bezrobocia na poziomie 3,6%. Jednak Igor Nikołajew, główny badacz w Instytucie Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk, mówi, że nie ma się czym chwalić i ostrzega przed grożącym brakiem personelu w kraju w dobie bezprecedensowych sankcji gospodarczych.

Co więcej, jak stwierdzili autorzy badania, braki kadrowe „objęły” nie tylko produkcję odzieży. Brakuje specjalistów w produkcji, wodociągach, górnictwie, transporcie i magazynowaniu. Według różnych źródeł 61% pracodawców w branży IT narzeka na brak specjalistów: programistów, twórców aplikacji itp.

Musi nastąpić restrukturyzacja gospodarki. Już teraz mamy do czynienia ze spadkiem wypłacalności ludności. Bez względu na to, co pokazują oficjalne statystyki, realne dochody ludzi spadają.. 

5. Jeździmy bez satelitów

Zakłócenia GPS w centrum Moskwy utrzymują się i nadal poważnie wpływają na pracę przedsiębiorstw i życie obywateli. Problemy najbardziej otwarcie dostrzegają serwisy taksówkarskie i car-sharingowe, które musiały wprowadzić dodatkowe, „ręczne” sprawdzanie lokalizacji. W niektórych obszarach sytuację ułatwia obliczanie współrzędnych za pomocą sprzętu naziemnego. Jednak jak dotąd eksperci i uczestnicy rynku zauważają, że skala trudności nie osiągnęła poziomu pojawienia się „alternatywnej nawigacji” jako odrębnej usługi biznesowej i popularne.

Problemy z geolokalizacją satelitarną w centrum Moskwy, które nastąpiły po ataku drona na Kreml, nie zostały rozwiązane nawet po majowych wakacjach. Ograniczenia w wynajmie carsharingu w centrum, ogłoszone przez miejski Departament Transportu w momencie rozpoczęcia awarii GPS, wygasły 10 maja. Jednak korespondenci Kommersanta napotkali problemy przy zamawianiu taksówki w Sadowoje, a nawet na Trzecim Pierścieniu Transportowym, nawet po tej dacie.

16 i 17 maja Yandex potwierdził trudności z geolokalizacją w swoich usługach transportowych: „Z powodu awarii niektórzy użytkownicy taksówek mogą nie wyświetlać poprawnie miejsca lądowania. Utrudnienia pojawiają się również przy ustalaniu lokalizacji samochodów Drive i Scooters w centrum miasta, a czas rozpoczęcia i zakończenia najmu może być chwilowo niedostępny.”

Tymczasem władze nie poinformowały oficjalnie o zastosowaniu środków, które mogłyby zakłócić działanie GPS..

Jeśli to zestawienie osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi publikacji.

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. PidgeonFan
    2023-05-19

    Ale by była heca, gdyby za x lat, nawet jakby kacapy zachowały krym, w wyniku upadku ruZZkiej gospodarki (inwestycje kitajskie to nie jałmużna ale dojenie, o czym wiedzą już w Afryce) na krymie pojawił się pro-UA separatyzm, widzący, że mimo wojny UA się odbudowuje dzięki wsparciu zachodu pomimo rzekomego „rozkradania UA przez zachodnich >oligarchów<* w zamian za broń".

    *tak, kacapy myślą, że każdy na świecie kto się dorobił to musi być oligarcha co UKRADŁ… A nie, że odziedziczył majątek i go rozwinął lub sam wstrzelił się w rynek.

Brak możliwości komentowania.