Rosyjska prasa do ☕15.05.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam ☕..

Kommersant 

1. Uruchomienie giełdy sprzedaży obiektów państwowych( poszukiwanie pieniędzy od. 72)

Do końca roku Federalna Agencja Zarządzania Majątkiem powinna uruchomić rynek sprzedaży obiektów państwowych, które każdy może kupić, powiedział wiceminister finansów Aleksiej Moisejew w rozmowie z Izwiestia.

Pan Moiseev powiedział, że w Rosji jest wiele obiektów państwowych, które „leżą bezczynnie”, a państwo musi je sprzedać.

11 maja wiceminister finansów powiedział , że „będzie musiała nastąpić duża prywatyzacja”. O potrzebie prywatyzacji pisał również na początku kwietnia Andrey Kostin, prezes zarządu VTB . Uważa, że ​​może to stać się źródłem środków na stworzenie nowego modelu wzrostu gospodarczego. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow poinformował, że Kreml nie rozmawia o pomyśle wznowienia prywatyzacji.

2. Złe perspektywy dla rosyjskiego węgla

Do 2040 roku światowy popyt na węgiel może spaść o 65%, a Indie i Chiny, najwięksi odbiorcy rosyjskiego węgla, staną się samowystarczalne, wynika z prezentacji ośrodka analitycznego Kompleksu Paliwowo-Energetycznego Ministerstwa Energii . Może to zagrozić zapowiadanym planom wzrostu eksportu węgla z Federacji Rosyjskiej, który de facto do 2040 roku może zostać radykalnie ograniczony. Aby tego uniknąć, zaleca się obniżenie kosztów produkcji i wprowadzenie moratorium na wzrost taryf kolejowych i podatków dla przemysłu

W tych warunkach dla Rosji będzie jednocześnie kilka zagrożeń. Spadek popytu na węgiel w Chinach i Indiach w związku z ich samowystarczalnością może doprowadzić w zależności od scenariusza do spadku eksportu rosyjskiego węgla nawet do 22 mln ton. Dla porównania: w 2022 roku eksport węgla z Rosji wyniósł 211 mln ton. Jednocześnie dla rosyjskich firm pozostaną obecne ograniczenia zewnętrzne spowodowane sankcjami: rabaty w stosunku do światowych benchmarków, problemy z ubezpieczeniem rosyjskich ładunków i frachtów masowców.

3. Macron zapowiedział utratę Rosji

W konflikcie na Ukrainie Rosja już przegrała geopolitycznie i teraz zamienia się w państwo wasalne Chin, powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla gazety L’Opinion.

Wspomniał, że Szwecja i Finlandia przystąpiły do ​​NATO, a sama Moskwa zwiększyła swoją zależność od Pekinu. Według Macrona jest to „geopolityczna porażka”.

„Europejska architektura bezpieczeństwa będzie musiała w pełni rozszerzyć się na Ukrainę. Powinno to również obejmować brak konfrontacji z Rosją i przywrócenie trwałej równowagi sił. Ale to jest jeszcze bardzo odległe” – podsumował Prezydent.

4. Oficjalne informacje o stanie zdrowia Łukaszenki

W swoim wystąpieniu Paweł Łatuszka, przedstawiciel Gabinetu ds. Tranzytu Władzy , powiedział , że Łukaszenka ma ciężką infekcję wirusową. Powołuje się na dane Ludowej Administracji Antykryzysowej.

Łukaszenka ma zakaźno-alergiczne zapalenie mięśnia sercowego” – zauważył Paweł Łatuszka w swoim wystąpieniu. Polityk nie ujawnił źródła tej informacji.

Infekcyjno-alergiczne zapalenie mięśnia sercowego to zmiana zapalna mięśnia sercowego będąca odpowiedzią na infekcję. Objawy infekcyjno-alergicznego zapalenia mięśnia sercowego obejmują duszność, złe samopoczucie, kołatanie serca, ból serca, umiarkowany ból stawów.

5. Rubel ponownie słabnie

Rubel traci na wartości na początku notowań giełdowych w poniedziałek, wobec dynamiki ropy i dolara na rynkach światowych oraz słabych krajowych wskaźników makroekonomicznych, a krajowe poparcie dla czynnika wypłaty dywidendy osłabło. 

Euro wzmacnia się na godz 10:30 o 3.70%, USD o 1.40% a yuan o 1.50%

Egor Żilnikow z Promswiazbanku jako jedną z przyczyn obecnej słabości rubla wymienił wzmocnienie retoryki sankcji.

Moja ocena jest inna i omawiałem ją w ostatnią sobotę. W tym tygodniu powinniśmy obserwować dalsze osłabienie i zniesienie ostatniej korekty wraz z powrotem do trendu spadkowego. 

Jeśli to zestawienie osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi publikacji.

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

  1. Lukeon
    2023-05-15

    Super wiadomości ekonomiczne, gorzej z kartoflanym dyktatorem niepewność po zmianie władzy

  2. Filip
    2023-05-15

    Dobry wieczór <3

Brak możliwości komentowania.