Rosyjska prasa do ☕08.05.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną ☕..

Kommersant 

1.UE może nałożyć sankcje na chińskie firmy za dostawy do Rosji

Unia Europejska rozważa nałożenie sankcji na chińskie firmy, donosi Financial Times . Firmy te, zdaniem Brukseli, dostarczają Rosji komponenty, które można wykorzystać do tworzenia broni. Jeśli restrykcje uda się uzgodnić ze wszystkimi 27 krajami związku, będzie to pierwszy przypadek ich użycia przez UE wobec chińskich firm w antyrosyjskich sankcjach.

Nowy 11. pakiet sankcji może obejmować siedem firm z Chin, dwie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jedną z Armenii. Wśród nich są 3HC Semiconductors i King-Pai Technology z Chin kontynentalnych oraz pięć firm z Hongkongu – Sinno Electronics, Sigma Technology, Asia Pacific Links, Tordan Industry i Alpha Trading Investments. Wszyscy zajmują się rozwojem półprzewodników, mikroczipów i elektroniki. Komisja Europejska oskarżyła 3HC o próbę obejścia kontroli eksportu w dostawach towarów z USA. Czarną listę mogą też rozszerzać firmy irańskie.

2.Ministerstwo Zdrowia bada wprowadzenie zakazu sprzedaży mocnych alkoholi 

Jakie środki rozważa Ministerstwo Zdrowia:

 • zakaz sprzedaży mocnych alkoholi w godzinach od 20:00 do 11:00;
 • nadanie gminom prawa do wprowadzania ograniczeń w sprzedaży alkoholu w weekendy i święta;
 • podwyższenie minimalnego wieku, w którym można sprzedawać mocne alkohole do 21 lat;
 • zakaz reklamy mocnych alkoholi, zakaz eksponowania znaków towarowych w nowo powstałych utworach audiowizualnych (teledyski, seriale, filmy, wideoblogi, utwory muzyczne, podcasty).

Pod koniec 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało  o 7% wzroście w 2022r uzależnienia od alkoholu wśród ludności wiejskiej. Agencja odnotowuje również wzrost liczby zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu. 

3. Rynek samochodowy wzrósł w kwietniu 

Według Stowarzyszenia Europejskich Przedsiębiorstw (AEB), rynek samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych wzrósł w kwietniu o 70,6%. Wzrost wynika głównie z ultra niskiej bazy początku kryzysu, a dodatnią dynamikę sprzedaży wykazują jedynie marki krajowe oraz marki z Chin. Kwiecień zeszłego roku był jedną z najniższych sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych w historii Rosji. 

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2023 r., rynek nadal jednak spada. Tym samym w okresie styczeń-kwiecień br. sprzedaż nowych samochodów osobowych i samochody dostawcze spadły o 38%

Chińskie marki, wykazują aktywny wzrost w kwietniu na tle niskiej bazy. Tak więc, sprzedaż Haval wzrosła o 805%, do 7,4 tys. Samochodów, Geely – o 1312%, do 6,1 tys. Samochodów, Changan – 722%, do 2,1 tys. Samochodów, Great Wall – o 1625%, do 949 sztuk , FAW – o 509%, do 743 sztuk.

Izwiestia 

. 4. Rosja 8 gospodarką świata 😂

Rosja wróciła do pierwszej dziesiątki największych gospodarek świata, wynika z wyliczeń opartych na danych krajowych służb statystycznych. Tak więc, zgodnie z wynikami z ubiegłego roku, Rosja wyprodukowała towary i usługi o wartości 2,3 bln USD, co pozwoliło jej zająć ósme miejsce w tym wskaźniku, informuje kanał telewizyjny Izwiestia . Stany Zjednoczone pozostały największą gospodarką świata w ubiegłym roku. Na drugim miejscu są Chiny, a pierwszą trójkę zamyka Japonia.

4 maja szef Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Maksym Reszetnikow podczas sławnego już  spotkania z Władimirem Putinem na Kremlu powiedział, że prognoza wzrostu PKB Rosji w 2023 roku na poziomie 1,2% a inflacja na poziomie 2.6%

( W mojej ocenie tak dobre wyniki można było osiągnąć dzięki  starożytnej figurce ropuchy z monetą w pysku na prezydenckim biurku 🤭) 

5. Potężna parada muzyczna w Moskwie

Ponad 40 orkiestr wojskowych Sił Zbrojnych Rosji i organów ścigania weźmie udział w Paradzie Zwycięstwa, która odbędzie się 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie. Poinformowano o tym TASS w poniedziałek w komitecie organizacyjnym międzynarodowego festiwalu muzyki wojskowej Spasskaya Tower.

W sumie zagrają ponad 30 utworów. Niektóre z nich zabrzmiały na Paradzie Zwycięstwa 24 czerwca 1945 r., W tym marsz „Parada” Siemiona Czernieckiego, „Marsz lotników” Juli Chajta i dwa stare rosyjskie marsze – „Bohater” i „Triumf zwycięzców” 

Oczekuje się, że przemówienie Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, Prezydenta Rosji Władimira Putina, poprzedzi muzyka Nikołaja Samochwałowa „Uroczysta fanfara 9 maja”. Pierwszymi kolumnami piechoty będą rekruci z Moskiewskiej Wojskowej Szkoły Muzycznej imienia generała porucznika V. M. Khalilova. 

Pamiętajcie, że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Jeśli to zestawienie osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi publikacji.

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

6 komentarzy

 1. Jarek
  2023-05-08

  „Wszyscy zajmują się rozwojem półprzewodników, mikroczipów i elektronik”

  Mala uwaga to sa firmy zajmujace sie dystrybucja podzespolow elekronicznych
  dla biznesu a nie rozwojem itp.

 2. kmat
  2023-05-08

  Tymczasem trwa jakaś rozpaczliwa walka o rubla. Pompując olbrzymie ilości dewiz udało się zbić kurs poniżej 80 rubli za dolara. Pytanie na jak długo i ile to będzie kosztować.

 3. Tomaszhubertchwilkowski
  2023-05-08

  Do kontrofensywy Ukrainy

 4. Tomaszhubertchwilkowski
  2023-05-08

  Chwilowy wzrost PKB. Na miejsce 9 . Jednakże na 2028 w Wikipedii powrót na miejsce 12

 5. kmat
  2023-05-08

  Ten wzrost PKB to przecież tylko wydatki wojskowe. Z punktu widzenia gospodarki pieniądze wyrzucone w błoto. Nie zysk a strata. Pytanie zresztą ile faktycznie tego było, bo wiarygodność rosyjskich danych nigdy nie była duża.

 6. Filip
  2023-05-14

  <3

Brak możliwości komentowania.