Rosyjska prasa do ☕ 05.05.23

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną ☕.

1. Rosjanie  dostraja się do Aurory

Rosyjski producent elektroniki F+ tech pozyskał dwie firmy programistyczne  dla aplikacji wieloplatformowych i systemów zarządzania infrastrukturą IT. Z ich pomocą firma spodziewa się rozpocząć niestandardowy rozwój i adaptację aplikacji dla rosyjskich mobilnych systemów operacyjnych, w tym Aurora. Uczestnicy rynku uważają, że „wcześniej czy później wszystkie krajowe firmy będą musiały dostosować swoje aplikacje do rosyjskich systemów operacyjnych”, więc popyt na niestandardowe oprogramowanie może być wysoki.

Na przykład teraz tylko około stu aplikacji zostało dostosowanych do Aurory, mówi źródło Kommersant na rynku IT. O tym, że nie ma wystarczającej liczby pełnoprawnych aplikacji, świadczy również fakt, że właściciel systemu operacyjnego Open Mobile Platform (OMP), jak poinformował TASS 3 kwietnia, zaczął samodzielnie dodawać do swoich internetowych wersji usług Yandex i Sberbank sklep z aplikacjami. , VTB itp. Dyrektor generalny OMP Pavel Eiges powstrzymał się od komentarza.

Rosyjskie firmy IT od początku roku odczuwają niedobór specjalistów zdolnych do pisania aplikacji dla Aurory i innych rosyjskich systemów operacyjnych. W lutym liczba wakatów dla programistów aplikacji na Androida i iOS spadła o 19% i 20%, podczas gdy popyt na programistów Aurora wzrósł o 53% rok do roku

2. Rafineria ropy naftowej Ilsky w Kraju Krasnodarskim została ponownie zaatakowana przez ukraiński dron.

UAV uszkodził jedną z instalacji. Służby ratownicze zlikwidowały pożar, informuje TASS w odniesieniu do służb ratowniczych i Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Terytorium Krasnodarskim. Według Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych nikt wcześniej nie został ranny.

„Dron zaatakował teren rafinerii Ilsky, w wyniku czego wybuchł pożar na powierzchni 60 metrów kwadratowych. metry. Obecnie wyeliminowano otwarte spalanie ”- powiedział rozmówca TASS w służbach ratunkowych.

Wczoraj, 4 maja, rafineria została zaatakowana jednocześnie przez cztery ukraińskie UAV. W rezultacie zapaliły się zbiorniki z produktami ropopochodnymi na powierzchni 400 metrów kwadratowych. m.

3.Przychody z ropy i gazu spadły w kwietniu

W kwietniu dochody budżetowe z ropy i gazu spadły w porównaniu z marcem i nie osiągnęły poziomu bazowego wymaganego przez władze do pokrycia wydatków. Ze względu na brak dodatkowych dochodów oczekiwane przez część analityków przejście od kupowania juana pod regułą fiskalną do jego sprzedaży jeszcze nie nastąpi.

Dochody budżetu federalnego z ropy i gazu wyniosły w kwietniu 647,5 mld rubli, wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Ministerstwo Finansów. To prawie trzykrotnie mniej (minus 64%)  smuteczek 😪) niż w kwietniu ub.r. (1,798 bln rubli) iaż 6% mniej niż w w słabym marcu br. (688,2 mld rubli).

W marcu według Ministerstwa Finansów ropa Urals kosztowała średnio zaledwie 47,85 USD za baryłkę (najniżej od listopada 2020 r.). Rok wcześniej, w marcu 2022 r. rosyjska ropa kosztowała prawie dwa razy więcej – 89,05 USD za baryłkę.

W sumie w okresie styczeń-kwiecień 2023 r. wpływy do budżetu z ropy i gazu wyniosły 2,282 bln rubli, o 52% mniej niż rok wcześniej (4,772 bln rubli). Warto zauważyć, że w kwietniu, podobnie jak w styczniu i lutym, budżet nie osiągnął bazowego poziomu planowanych na ten miesiąc wpływów z ropy i gazu (670,3 mld rubli)..Poziom bazowy, jak pamiętamy, to 8 bilionów rubli rozłożonych na miesiące. dochody roczne, minimum wymagane do pokrycia wydatków budżetowych. Kwoty powyżej tego progu są dodatkowymi dochodami i zgodnie z regułą budżetową powinny być gromadzone w NWF, a nie przeznaczane na bieżące potrzeby.

Ale Ministerstwo Finansów ponownie nie liczy na dodatkowe dochody w maju, ale wręcz przeciwnie, czeka na „niedobór”. Dlatego reguła budżetowa znów będzie działać w „niestandardowym” kierunku: Ministerstwo Finansów nie będzie kupować, ale sprzedawać obce waluty z rezerw, aby otrzymać brakujące ruble naftowe i gazowe. W czwartek departament ogłosił, że wyśle ​​na sprzedaż juany o wartości 40,4 mld rubli – po 2 mld rubli. dziennie od 10 maja do 6 czerwca. Jednak  to prawie o połowę mniej niż w poprzednim miesiącu (3,7 mld rubli dziennie). 

( Mó komentarz z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej, obiecanej poprawy nie widać,jedyne ie co może się udać zrobić to uzyskać poziom bazowy, jednak wprowadzona nowa forma podatku na niewiele się przyda na ten moment, więcej narobiła problemów, więcej już w Sobotę na Kremlinka Show).

MOSCOW TIMES

4.Chiński minister spraw zagranicznych zażądał od Ławrowa rozpoczęcia rozmów pokojowych z Ukrainą

Pekin jest gotów przyczynić się do zakończenia wojny na Ukrainie i nalega na rozmowy pokojowe między Moskwą a Kijowem, powiedział chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang na spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

„Chiny będą uparcie forsować rozmowy pokojowe i są gotowe do utrzymania komunikacji i koordynacji z Rosją, aby wnieść namacalny wkład w polityczne rozwiązanie kryzysu” – powiedział Qin Gang w komunikacie prasowym chińskiego  MSZ.

Po ataku dwóch dronów na Kreml 3 maja przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin powiedział, że jakiekolwiek negocjacje z Ukrainą nie są już możliwe. „Nie może być żadnych negocjacji z reżimem [prezydenta Ukrainy Wołodymyra] Zełenskiego” – napisał na swoim kanale Telegram. Nazwał incydent „atakiem na Rosję” i obiecał „zażądać użycia broni, która może powstrzymać i zniszczyć terrorystyczny reżim w Kijowie”.

Chiny odpowiedziały, wzywając Rosję do unikania eskalacji. „Właściwe strony powinny unikać wszelkich działań prowadzących do eskalacji” – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning .

5. Bułgaria odbiera Rosjanom „złote paszporty”.

Bułgaria anulowała obywatelstwo czterech Rosjan po tym, jak parlament tego kraju ograniczył program „złotych paszportów”. O tym oświadczył minister sprawiedliwości Bułgarii Krum Zarkow, przekazuje Sofia Globe .

W sumie 17 osób utraciło obywatelstwo bułgarskie. Oprócz Rosjan paszport republiki stracili inwestorzy z Egiptu, Kazachstanu, Chin, Pakistanu i Jordanii.

„Jeśli chodzi o członków rodzin tych osób, podejmiemy decyzję indywidualnie w każdym przypadku, na podstawie tego, czy wniosek o nadanie obywatelstwa został złożony bez istniejących podstaw prawnych” – powiedział Zarkov, zauważając, że „problem ze złotymi paszportami zostało rozwiązane.”

24 marca ub.r. Zgromadzenie Narodowe Bułgarii zawiesiło program „złotych paszportów”, który umożliwiał uzyskanie obywatelstwa republiki w zamian za inwestycje. Okazało się, że niektórzy inwestorzy, którzy otrzymali paszport, nie zdeponowali pieniędzy określonych w warunkach. 

Koniec

P. S.

Felieton pojawi się jutro a Wieści z Rosji jutro lub w niedziele.

Pamiętajcie że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Jeśli rosyjska prasówka osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę  autorowi publikacji..

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

  1. Paweł
    2023-05-06

    Bardzo interesujace

  2. Filip
    2023-05-14

    „Znakomite” wieści z tej Sowieckiej Rosji

Brak możliwości komentowania.