Rosyjska prasa do ☕ 04.05.23

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną ☕.

1.Serie eksplozji dronów na terenie Rosji

Dron eksplodował w rafinerii w Nowoszachtińsku w obwodzie rostowskim. Gubernator obwodu rostowskiego Wasilij Gołubiew powiedział, że dziś wieczorem dron uderzył w konstrukcje budowanej fabryki produktów naftowych w Nowoszachtińsku, po czym eksplodował.

2. Zeszłej nocy w rafinerii ropy naftowej Ilsky w obwodzie siewierskim na Terytorium Krasnodarskim płonął także zbiornik z produktami naftowymi. Przyczyna pożaru nie jest nazwana. Źródła w służbach ratunkowych poinformowały TASS, że stało się to w wyniku ataku drona.

3. W nocy 3 maja we wsi Volna w rejonie Temryuk spłonął zbiornik z produktami ropopochodnymi na powierzchni 1,2 tys. m. Źródło TASS w służbach ratunkowych poinformowało, że przyczyną pożaru był atak drona.

2.Ministerstwo Gospodarki oszacowało spadek PKB w pierwszym kwartale na 2,2% w ujęciu rocznym

Spadek PKB w marcu zwolnił do 1,1% w ujęciu rocznym po spadku o 2,9% w lutym. Najlepszy wynik osiągnął kompleks metalurgiczno-wojskowy – produkcja wzrosła o 13,5% po wzroście o 10,3% w lutym.

Ujemną dynamikę, jak wynika z danych Ministerstwa Gospodarki, obserwuje się w górnictwie na tle „dobrowolnego spadku wydobycia ropy”. W marcu wskaźnik spadł o 1% w porównaniu do lutego o – 3,6% r/r. W olumen pracy w budownictwie spadł o 2,2% po wzroście w lutym o 1,9% (w ujęciu rocznym spowolnił do 6%).( a, będzie gorzej w kwietniu ze względu na olbrzymi wzrost kosztów materiałów). 

Handel hurtowy spadł o  8% w 1 kwartale, a prace przewozowe  o 3,6%

( należy zwróci uwagę że spadki są obserwowane pomimo efektu niskiej bazy, przypomnijmy że nakazany przez Putina wzrost gospodarczy w 2023r wyniesie ponad 1%).

3. Produkcja gazu w Rosji spadła o 10% w pierwszym kwartale

W pierwszym kwartale tego roku produkcja gazu w Rosji spadła o 10% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, do 180 mld m sześc. m. O tym  poinformowała gazeta Kommersant,

W marcu produkcja również spadła o około 10% i wyniosła 61 mld m sześc. m. 3. Większość spadków przypada  na „Gazprom”. Jednakże od początku roku spółka zaprzestała publikowania statystyk wydobycia gazu.

Według źródeł Kommersanta produkcja Gazpromu, spadła w pierwszym kwartale o 18% (do 117 mld m sześc.), w marcu także o 18% (do 39 mld m sześc. miliardów metrów sześciennych.

Nie lepiej ma się naftową część, w pierwszym kwartale Gazprom Neft również zmniejszył produkcję o 18% , a w marcu o 22%. Gazprom nie skomentował tych danych.

Według Kommiersanta spadek wydobycia był efektem znacznego ograniczenia dostaw Gazpromu do krajów UE po wybuchu działań wojennych na Ukrainie. Teraz dostawy odbywają się tylko wzdłuż Tureckiego Potoku i – w minimalnym stopniu – przez terytorium Ukrainy. Ponadto spółka pozbawiona jest możliwości zwiększenia eksportu do UE, bo system gazociągów Nord Stream został wysadzony w powietrze, a na gazociąg Jamał-Europa obowiązują sankcje.

4. Linie lotnicze zaczęły odwoływać loty w obrębie Federacji Rosyjskiej z powodu redukcji dotacji

Linie lotnicze zaczęły odwoływać loty w Rosji z powodu zmniejszenia wsparcia państwa. Jak dowiedziała się Izwiestia, w tym roku dotacje na program realizacji lotów regionalnych z pominięciem Moskwy zostały obcięte z 9 mld do 7,5 mld rubli. Powodem są oszczędności na wielu pozycjach wydatków na tle deficytu budżetowego, podają trzy źródła w branży. Większość odwołanych lotów odbywa się w regionach omskim i tiumeńskim, w Tatarstanie, Petersburgu, Dagestanie i Osetii Północnej.

2023 r. według rozmówców program został okrojony ze względu redukcję wydatków budżetu państwa. Ministerstwo Transportu jako całość otrzymało polecenie obniżenia kosztów o 5%, co spowodowało zmniejszenie wielkości programu o 17% na mocy dekretu nr 1242 , podało jedno ze źródeł.

5. Rosja walczy z Nato

Od początku rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie Waszyngton przeznaczył już 35,7 mld dolarów na pomoc wojskową dla Kijowa, poinformowała służba prasowa Pentagonu.

W szczególności Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały ponad 1600 przenośnych systemów obrony powietrznej Stinger, 10 000 javelinów, ponad 160 haubic 155 mm i 1,5 miliona pocisków do nich, 38 systemów HIMARS, 31 czołgów Abrams i 45 sowieckich Czołgi T-72B, 109 bojowych wozów piechoty Bradley, ponad 2000 Humvee itp.

Wczoraj, 3 maja, Pentagon ogłosił przydzielenie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 300 mln USD od sierpnia 2021 r., który obejmuje amunicję HIMARS, dodatkowe pociski artyleryjskie i moździerzowe, broń przeciwpancerną, ciężki sprzęt transportowy i części zamienne do sprzętu polowego.

1 maja John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, ogłosił, że Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie prawie 100% pomocy wojskowej, o którą prosiła w ramach kontrofensywy. Zapowiedział też „bardzo, bardzo szybko” rozpoczęcie nowych dostaw.

28 kwietnia rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że po rozpoczęciu operacji specjalnej Zachód wykorzystał przeciwko Rosji potencjał i zdolności militarne prawie wszystkich krajów NATO. Jego zdaniem działania państw zachodnich wskazują na zaawansowane przygotowania do konfrontacji z Rosją. Rosyjskie władze wielokrotnie wskazywały na zaangażowanie państw zachodnich w konflikt na Ukrainie.

Pamiętajcie że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Jeśli rosyjska prasówka osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę  autorowi publikacji..

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Filip
    2023-05-14

    O rety! Na tej rycinie z pierwszymi stronami gazet ten Putin z dronem w tle, i jego wyraz twarzy! Botoks się mu rozpuścił czy co?

Brak możliwości komentowania.