Rosyjska prasa do ☕ 01.05.23

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną ☕.

KOMMERSANT 

1..W rejonie Leningradu wysadzona została podpora linii energetycznej

W rejonie Gatchina w obwodzie leningradzkim wysadzono w powietrze podporę linii energetycznej, powiedział gubernator obwodu Aleksander Drozdenko. Według niego na drugiej podporze znaleziono ładunek wybuchowy, który został rozminowany. Zasilanie nie zostało przerwane, nikt nie został ranny.

Według  Drozdenko, eksplozja miała miejsce dzisiaj, 1 maja, o godzinie 00:01 na terenie osiedla Susaninsky.

2.Ambasada Rosji ogłosiła zerwanie współpracy z Finlandią

Podstawa dwustronnej współpracy między Rosją a Finlandią została prawie całkowicie zniszczona z winy strony fińskiej, powiedział przedstawiciel  ambasady rosyjskiej w Helsinkach. Według rosyjskiej misji dyplomatycznej przystąpienie Finlandii do NATO stworzyło „nowe realia polityczne między krajami”.

„Zanim Helsinki przystąpiły do ​​sojuszu, podstawy niegdyś bliskiej i obopólnie korzystnej współpracy dwustronnej między naszymi krajami zostały już prawie całkowicie zniszczone przez wysiłki strony fińskiej. Powiązania handlowe i gospodarcze zostały zminimalizowane jeszcze w 2022 roku w wyniku działań fińskiego kierownictwa, które maksymalnie utrudniało prowadzenie interesów z Rosją, w tym poprzez przystąpienie do bezprawnych sankcji UE” – zaznaczyła misja dyplomatyczna.

Według Rosstatu w 2021 r. obroty handlu zagranicznego między Rosją a Finlandią wyniosły ponad 13 mld dol. Anton Łoginow, rosyjski przedstawiciel handlowy w Helsinkach, przewiduje, że do końca 2023 r. handel może spaść do 4,9 mld dol.

MK RU

3. Nabiullina ostrzega przed nadchodzącą drożyzną. Ziemniaki wzrostną dwukrotnie. 

Jeśli wcześniej niezależni eksperci ostrzegali nas przed nadchodzącą podwyżką cen, teraz poinformowała o tym szefowa Banku Centralnego Elvira Nabiullina. Mówi się, że aksamitny sezon wzrostu cen w porównaniu z 2022 rokiem się kończy, teraz zaczyna się brutalna rzeczywistość.

„Nasza wizja zakłada stopniowy wzrost presji inflacyjnej do końca roku” – powiedział szefowa Banku na konferencji prasowej po spotkaniu w sprawie kluczowej stopy procentowej. – Widzimy ryzyka proinflacyjne. Jest to spadek kursu rubla o 20% od początku roku. Przyczyną dewaluacji krajowej waluty były układy z zagranicznymi firmami o wycofaniu się z rosyjskiego rynku ( Oj Elwira zaczynamy mijać się z prawdą 😂)

Jednym słowem szefowa Banku Centralnego zaapelowała do rodaków, by nie mieli złudzeń. Nawet jeśli kurs rubla utrzyma się na tym samym poziomie (nieco ponad 80 za dolara i prawie 90 za euro), to cud się nie stanie, i towary będą drożeć znacznie do końca roku..

Już obecnie według różnych realną inflacja  stanowi 14-15%,, czyli 7 razy więcej niż podają oficjalne statystyki.

Jakie produkty są zagrożone? Przede wszystkim musimy myśleć o naszym „drugim chlebie” – czyli o ziemniakach. Panuje powszechna opinia: że od świąt majowych domowe ziemniaki w magazynach i przechowalniach staną się bezużyteczne, Ziemniaków będzie mniej w tym roku, bliżej zimy będą kosztować 35-40 rubli. Ale potem  więcej.

W supermarketach domowe kartofle o miernej  jakości sprzedawane są za 20 rubli za importowane należy zapłacić od 45 do 150 rubli.

Według Dmitrija Waligurskiego, doktora nauk ekonomicznych, wzrost cen  do końca roku zagraża dosłownie wszystkim produktom.

– Choćby z tego powodu, że rosną koszty i naprawy maszyn rolniczych – mówi. – W błyskawicznym tempie, dosłownie z dnia na dzień o  100%. Ceny jaj kurzych zaczynają już rosnąć, fermy drobiu nie mają wystarczających środków na utrzymanie sprzętu.

Ale nie jest tak źle . Niektórzy eksperci uważają, że nie ma co się martwić o mleko,. Po pierwsze, ponieważ już drogie, nie każdego stać na karton mleka: do 120 rubli za litr. A po drugie, samo mleko od dawna jest… nie mlekiem i istnieją świetne zamienniki i nie myślą tylko o  produkcji z proszku. . Według informacji z kół agrarnych przez Białoruś przywieziono do Rosji ogromną partię mleka w proszku.

Na początku 2000 roku byłem w Chinach, gdzie widziałem mleko sojowe – mówi znajomy rolnik. – Wtedy byłem bardzo zaskoczony, co to za produkt? W tym czasie w Rosji wciąż istniała prawdziwa krowa i nie mogliśmy sobie wyobrazić, że może istnieć dla niej jakakolwiek alternatywa. A dziś na półkach mamy to samo, co w Chinach.trzeba to docenić 😂

Najprawdopodobniej cena  mlekoa(a raczej napój9w mlekopodobnych) nie wzrośnie. Ale co powinni zrobić krajowi hodowcy zwierząt gospodarskich? Hodowla krów staje się nieopłacalna dla producenta, a dziś następuje odsprzedaż krów w „opiekuńcze ręce” – to w najlepszym razie. A w najgorszym – masowy ubój bydła mlecznego.

4.Wiaczesław Wołodin zaniepokojony operacjami zmiany płci w prywatnych rosyjskich klinikach

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin powiedział, że w Rosji zarejestrowano 2700 decyzji dotyczących zmiany płci. „Okazuje się, że  to wszystko dzieje się za sprawą WHO, z którą umowę podpisało Ministerstwo Zdrowia, a psychologowie są wykluczeni z komisji, które podejmują te decyzję (a ja głupi myślałem że to ludzie świadomie podejmują.taką decyzję) . .Człowiek wstaje rano i sam decyduje, że nie jest już mężczyzną, ale kobietą, nie kobietą, ale mężczyzną. Idzie do płatnej kliniki, usługa kosztuje od 30 do 60 tysięcy, otrzymuje zaświadczenie i z tym zaświadczeniem udaje się dalej do urzędu stanu cywilnego, do urzędu paszportowego, aby zmienić nazwisko, imię, patronimię. A potem, jak rozumiesz, może się zdarzyć, co następuje: zawrą legalne małżeństwo i nie daj Boże, wezmą dziecko ”- powiedział Wołodin, przemawiając na Radzie Ustawodawców w Pałacu Tauride w Petersburgu.

Ministerstwo Sprawiedliwości popiera propozycję zakazu, innej rady nie ma. Ale w rzeczywistości jest to problem, który, jak się okazało, zrodził się z porozumienia WHO, ale także, oczywiście, z przyzwolenia tych, którzy mieli sprawować kontrolę”( czyli kogo 🤔) – powiedział Wołodin.

24 kwietnia minister sprawiedliwości Konstantin Czuiczenko powiedział w rozmowie z TASS, że jednym z pierwszych kroków do utrwalenia wartości rodzinnych w rosyjskim ustawodawstwie może być zniesienie możliwości zmiany płci w paszporcie i innych dokumentach.

Vedomosti

5. W poszukiwaniu pieniędzy odcinek 62.Ministerstwo Finansów chce zmniejszyć o połowę dopłaty dla koncernów naftowych

Ministerstwo Finansów proponuje zmniejszenie o połowę płatności za tłumik  paliwowy w ciągu roku – od lipca 2023 do lipca 2024. Poinformował o tym minister finansów Anton Siłuanow 28 kwietnia 2023 roku. W wyniku korekty budżet zaoszczędzi min. 30 miliardów rubli. co miesiąc. ( od autora w Rosji ród 2019 ząd dopłaca do ceny paliwa na stacjach).

Mechanizm tłumienia na rynku paliw zaczął działać w Rosji w 2019 roku. Zakłada on, że przy wyższych cenach eksportowych produktów ropopochodnych niż na rynku krajowym koncerny naftowe otrzymują płatności z budżetu i nie mogą  podnosić  cen na stacjach.

Minister podkreślił, że przy dostosowywaniu mechanizmu ważne jest, aby kontrolować  ceny paliw na rynku krajowym. „Teraz najważniejsze jest to, aby nasze rafinerie nie próbowały stworzyć trendu wzrostowego cen produktów ropopochodnychh i podnosić cen” — powiedział Siłuanow ( Ja proponuję wprowadzić sprawdzony mechanizm kartkowy 😂).

Minister wyjaśnił, że teraz płatności za amortyzator paliwowy „idą na marżę rafinerii”, a mechanizm wymaga dostosowania, aby naprawić tę sytuację.

Pamiętajcie że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Jeśli rosyjska prasówka osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę  autorowi publikacji..

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Andrzej Malik
    2023-05-01

    <3

Brak możliwości komentowania.