Rosyjska prasa do ☕ 30.04.23

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną ☕.

Moscow Times

1. .Duma Państwowa zaproponowała podniesienie podatków dla bogatych 

Dodatkowe fundusze na wojnę z Ukrainą powinny pochodzić od zamożnych obywateli i eksporterów surowców w Rosji, powiedział serwisowi Ura.ru Michaił Szczapow, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Budżetu i Podatków Dumy Państwowej.

„Jeżeli jednak dojdzie do dodatkowego obciążenia na sfinansowanie wydatków armii i operacji specjalnej, to powinni zapłacić superbogaci i eksporterzy surowców. Potrzebujemy bardziej stromej progresywnej skali podatku dochodowego od osób fizycznych, zwiększonego obciążenia luksusu i dodatkowego wzrostu stawek dla eksporterów” – powiedział Szchapow.

W przeddzień okazało się, że władze przygotowują „polowanie” na uchylające się od płacenia podatków firmy, aby załatać powstałe w wyniku wojny i sankcji „dziury” w skarbcu federalnym i budżetach regionów. Rząd polecił służbom podatkowym monitorowanie i sprawdzanie firm pod kątem „szalonego zatrudnienia” – kiedy pensje dla pracowników są wypłacane gotówką w kopertach, bez płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych i składek na ubezpieczenia społeczne.

Aby załatać „dziurę”, Federalna Służba Podatkowa radykalnie zwiększyła już liczbę kontroli podatkowych (do 10,2 tys. w ubiegłym roku), w wyniku których wystąpiła z roszczeniami do przedsiębiorstw na rekordową kwotę 685,7 mld rubli. Kwota dopłat przekroczyła w ubiegłym roku o 80%, a 95% kontroli zakończyło się stwierdzeniem niedoboru

2. Ukraińskie drony wysadziły magazyny ropy w Sewastopolu

W anektowanym Sewastopolu, w wyniku ataku dwóch dronów, zapalił się magazyny ropy w pobliżu ulicy Braci Manganari w Zatoce Kazachya,  powiedział  gubernator Michaił Razwożajew . Ogień rozprzestrzenił się na obszarze 2000 metrów kwadratowych, pożar został zakwalifikowany do 4. klasy.

Według Razvozzhaeva cztery zbiorniki zostały uszkodzone. W gaszeniu brało udział 18 zastępów straży pożarnej z 60 specjalistami oraz  pociąg strażacki . Wojewoda zapewnia , że ​​pożar jest już „praktycznie opanowany”. Mieszkańcy okolicy nie będą ewakuowani. Oczekuje się, że pożar zostanie całkowicie ugaszony do godziny 18:00.

Kanał telegramu Rybar poinformował , że w ataku na Sewastopol brało udział co najmniej dziesięć wyprodukowanych w Chinach ukraińskich dronów Mugin-5 wyposażonych w materiały wybuchowe. Większość z nich została zestrzelona przy pomocy obrony powietrznej i walki elektronicznej.

Rada Federacji wezwała do odpowiedzi na atak na skład ropy w Sewastopolu poprzez zbombardowanie podobnych obiektów w Odessie. „Nie mamy już czasu na „wolne tańce”. To, co się stało, wymaga obustronnej, trudnej decyzji i działania. Wszystkie magazyny ropy w Odessie muszą zostać zniszczone. Należy podjąć strategiczną decyzję o zneutralizowaniu Odessy jako ukraińskiej bazy wojskowej” – powiedziała senator Olga Kovitidi.

3 .Rosja jest na krawędzi katastrofywedlug Prigożina

Prigożyn zagroził Putinowi buntem wojskowym z powodu braku amunicji na froncie. 

Jewgienij Prigożyn, właściciel prywatnej firmy wojskowej Wagnera, napisał list do ministra obrony Siergieja Szojgu, żądając dostarczenia amunicji. Biznesmen🤭 ostrzegł, że jeśli problem z zaopatrzeniem jego PKW nie zostanie rozwiązany, złoży skargę do prezydenta Władimira Putina, a najemnicy opuszczą swoje pozycje w Bachmucie i odsłonią front.

„Apeluję do Shoigu z prośbą o natychmiastowe wydanie amunicji. W przypadku odmowy uważam za konieczne przekazanie Naczelnemu Wodzowi informacji o zaistniałym problemie w celu podjęcia decyzji oraz o celowości dalszej obecności PKW Wagnera w Bachmucie w warunkach braku amunicji . <…> Krytyczny termin na podjęcie decyzji upływa już dziś, 28 kwietnia” – powiedział Prigożyn w rozmowie z prokremlowskim komisarzem wojskowym Siemionem Pegowem.

Zdaniem Prigożyna „naboje  nie starczy na tygodnie, ale na dni”. „Jeżeli deficyt nie zostanie uzupełniony, <…> będziemy zmuszeni wycofać część oddziałów z tego terytorium, a wtedy wszystko inne się zawali. Dlatego dzwonek już dzwoni – nazywa się to alarmem ”- powiedział Prigozhin.

Problemy z pociskami w PKW Wagner zaczęły się zimą i nasiliły po mianowaniu szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa dowódcą Połączonej Grupy Sił na Ukrainie. Najemnicy nagrali wideo, w którym narzekali na brak amunicji i obrażali generała za brak pomocy. „Nie mamy amunicji, tam faceci umierają za nas, a my siedzimy tutaj, nie pomagając. Pomóż nam w końcu! Nie ma nic, co mogłoby cię nazwać, z wyjątkiem jednego słowa – to jest k***a! oni powiedzieli.

GAZETA RU

4. Francuska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie rosyjskiego oddziału Auchan w związku z korupcją

Rosyjska „córka” firmy Auchan stała się obiektem śledztwa we Francji w sprawie podejrzenia o korupcję. Informuje o tym francuska gazeta Le Figaro , powołując się na źródło w sądzie.

Jak wynika z publikacji, od marca 2020 r. francuska prokuratura finansowa prowadzi śledztwo w rosyjskim oddziale Auchan „pod zarzutem przekupienia zagranicznego urzędnika, korupcji przez osobę fizyczną, współudziału i zatajenia tych przestępstw”.

W artykule czytamy, że w tym samym okresie prowadzone były rewizje mające na celu wykrycie schematu korupcyjnego w rosyjskim oddziale Auchan, ale nie przyniosły one żadnych rezultatów.

Wcześniej informowano, że sieć handlowa Auchan nadal działa w  Rosji i nie planuje niczego zmieniać w swojej strategii.

Vedomosti

5. W Rosji karkówka podrożała przed świętami majowymi do rekordowego poziomu od pięciu lat

Przed świętami majowymi w Rosji karkówka podrożała na rynku krajowym. Część mięsa przeznaczona na szaszłyk wzrosła tylko od 24 kwietnia o 13%, czyli o 450 rubli za kilogram. To najwyższa cena w ciągu ostatnich pięciu lat, pisze gazeta Vedomosti, powołując się na statystyki analityków agencji AD Libitum.

Głównym tego powodem jest wzmożony popyt na wieprzowinę przed świętami, ponieważ ten rodzaj mięsa jest popularny wśród Rosjan.

Oficjalna inflacja w Rosji według rządu i Rosstat obecnie wynosi 2.83%.Smacznego 😉. 

Pamiętajcie że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Jeśli rosyjska prasówka osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę  autorowi publikacji..

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Marek
    2023-04-30

    Wszystkie przedruki z ruskiej prasy są super. Dzięki!

Brak możliwości komentowania.