Rosyjska prasa do ☕ 27.04.23

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną ☕.

Kommersant 

1. .Ceny węgla gwałtownie osną wiosną

Ministerstwo Przemysłu i Handlu jest niezadowolone ze wzrostu cen surowców dla hutnictwa. Ministerstwo Przemysłu i Handlu obserwuje wzrost cen węgla koksowego w Rosji w kwietniu o 30%, co doprowadziło do wzrostu kosztów blach. Sprawa staje się tym bardziej dotkliwa, że ​​na tle rozpoczynającego się sezonu budowlanego krajowe ceny walcówki rosną, co irytuje deweloperów i Ministerstwo Budownictwa. Federalna Służba Antymonopolowa nie potwierdziła jeszcze wzrostu cen węgla koksowego. Zdaniem ekspertów ceny węgla koksowego w Rosji podążają za dynamiką notowań światowych, uwzględniając osłabienie rubla. w ostatnim czasie. 

W kwietniu ceny węgla koksowego na rynku krajowym wzrosły o 30% do 13,5 tys. rubli, powiedział Kommiersant w Ministerstwie Przemysłu i Handlu. „Wskazywany wzrost cen doprowadził do wzrostu kosztów produkcji wyrobów z blachy o 1,5–2 tys. Rubli. za tonę” – dodali. Przypomnijmy, że 20 marca zastępca szefa Ministerstwa Przemysłu i Handlu Wiktor Jewtuchow poinformował, że resort wystąpił do FAS w związku z przewidywanym wzrostem cen węgla koksowego o 40%. Powodem wzrostu cen, jak powiedział urzędnik, jest to, że spółki węglowe nadal wiążą kontrakty na rynku krajowym z cenami światowymi, co jest „kategorycznie nie do przyjęcia w obecnych warunkach”.

(Przypominam oficjalna inflacja w Rosji wynosi 3.5%).

2. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych obwinia sankcje i brak nowych samochodów za rosnącą liczbę wypadków

Wprowadzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Rosji doprowadziło do wzrostu liczby wypadków – wynika z raportu Naukowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NTs BDD) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji. Przede wszystkim ucierpiały wschodnie regiony kraju, gdzie odnotowano znaczny wzrost wypadków – do prawie 80% na wielu autostradach. Drogi okazały się nieprzygotowane na inwazję ciężarówek, które teraz, po opuszczeniu kierunku zachodniego, masowo przemieszczają się w kierunku krajów azjatyckich. Ryzyka dalszego pogorszenia sytuacji naukowcy MSW upatrują też we wzroście liczby używanych samochodów (w tym z kierownicą po prawej stronie) wśród Rosjan oraz w przyspieszonym starzeniu się taboru w związku z niedoborem nowych aut.

Takie samochody, zdaniem policji, są bardziej niebezpieczne w eksploatacji niż te z kierownicą po lewej stronie: „Dalszy wzrost ich importu może niekorzystnie wpłynąć na wypadkowość, biorąc pod uwagę, że największą popularnością tego typu pojazdów tradycyjnie obserwuje się we wschodniej części kraju, w którym sytuacja z wypadkami już się skomplikowała.

3. Rubel i rupia miłość bez wzajemności

Handel między Rosją a Indiami komplikują nierównowagi i ograniczenia walutowe. R osyjski eksport do Indii wzrósł prawie czterokrotnie od kwietnia 2022 do stycznia 2023, według Ministerstwa Przemysłu i Handlu tego kraju. Tak szybki wzrost zapewniły przede wszystkim dostawy ropy naftowej, węgla i nawozów sztucznych. Zmniejszył się natomiast import z Indii, w szczególności ze względu na zmniejszenie dostaw maszyn i urządzeń do Federacji Rosyjskiej. Handlowi między krajami towarzyszą trudności z rozliczeniami – zagraniczne banki często blokują płatności, a przejście na rupie i ruble jest ograniczone ze względu na specyfikę regulacji walutowych i silną nierównowagę wzajemnych dostaw.. 

Rosyjski eksport wyniósł 37,28 mld USD (tj. 6,2% całkowitego importu Indii), podczas gdy w całym poprzednim roku fiskalnym (w tym kraju rozpoczyna się on 1 kwietnia) było to 9,9 mld USD.

Dostawy z Indii do Federacji Rosyjskiej na tle sankcji spadły – z 3,25 miliarda dolarów w ciągu 12 miesięcy poprzedniego roku finansowego do 2,5 miliarda dolarów w ciągu 10 miesięcy bieżącego. Rosja importuje głównie leki z Indii (ich dostawy przekroczyły dane z poprzedniego roku), ale import maszyn i urządzeń zmniejszył się prawie trzykrotnie.

Wyraźna nierównowaga w handlu między Rosją a Indiami komplikuje przejście do rozliczeń w walutach narodowych – rupii otrzymanych ze sprzedaży rosyjskich towarów nie można wydać na zakup produktów indyjskich producentów (płatności dokonywane są głównie w dolarach).

„Bilans handlowy nie byłby problemem, gdyby nie sankcje nałożone na rosyjskie banki i utrzymujące się ryzyko zamrożenia rosyjskich aktywów za granicą przez nieprzyjazne kraje” – oceniają eksperci Business Profile.

W przeciwieństwie do juana, który jest przedmiotem obrotu na moskiewskiej giełdzie i służy do płatności w obu kierunkach, popularność rupii jest ograniczona – jej przeliczanie na obcą walutę odbywa się tylko w Indiach na giełdzie lub w autoryzowanych bankach. Rupia jest w ograniczonym stopniu wymienialna, a wymiana w dużych ilościach wymaga zgody indyjskiego regulatora.

W przypadku rozliczeń w walutach krajowych duże rosyjskie banki otwierały rachunki  w autoryzowanych bankach indyjskich – jest to konto aktywno-pasywne, za pośrednictwem którego operacje są przeprowadzane w Indiach w rupiach i przeliczane na ruble. Jednak odbiór rubli w tych bankach mogą zapewnić tylko nieliczni eksporterzy z Indii( trend się pogarsza lub wymarl że względu na osłabienie rubla) , więc eksporterzy rosyjscy muszą czekać na pojawienie się rubli w indyjskim banku, aby otrzymać zapłatę za dostarczone produkty, autorzy recenzja wyjaśnia.

4. Dodatnie odczyty przemysłu w marcu dzięki zamówieniiom wojskowym(tytuł autora) 

W marcu 2023 r. produkcja przemysłowa, zgodnie z przewidywaniami badań rynkowych, wyraźnie wzrosła, po raz pierwszy w ubiegłym roku, osiągając dodatni poziom w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. Wyraźnie natomiast spowalnia produkcjasurowców (na tle zauważalnego spadku przychodów ze sprzedaży ropy Rosstat zataił dane o jej produkcji), ale wzrost przetwórstwa jest praktycznie powszechny. Jego główną siłą napędową w marcu było hutnictwo. Obecne nastroje w sektorze wskazują, że wzrost będzie kontynuowany w najbliższej przyszłości, ale nadal trudno mówić o jego jakości, a także trwałości.

W marcu 2023 roku w ujęciu rocznym produkcja przemysłowa po raz pierwszy wykazała dodatnią dynamikę na poziomie 1,2% (jednak w I kwartale spadłao 0,9% ),.

  • Źródłem poprawy wyników jest przetwarzanie. W ujęciu rocznym na poprawę jego dynamiki – wzrost o 6,3% po raz pierwszy od lutego 2022 r. – wpłynęła niska baza( w marcu wprowadzono pierwsze sankcje wobec Federacji Rosyjskiej). 
  • Szybki wzrost produkcji odnotowano w produkcji wyrobów metalowych, komputerów, optyki i elektroniki (o 20-30%), odzieży roboczej (o 2,1-krotnie), pozostałych wyrobów metalowych (o 57,5%), pozostałych pojazdów (o 40,0 proc. 6%), pozostały transport i sprzęt (o 13%) oraz obuwie (o 13,8%).

Branża była miło zaskoczona, ale jeśli usuniemy wkład sektora obronnego i pokrewnych, obraz jest znacznie mniej różowy, chociaż są pewne ulepszenia”, podsumowuje Dmitrij Polewoj z Loko-Invest.

Obliczony przez bank inwestycyjny indeks „sektorów wojskowych” wykazał spowolnienie wzrostu z 112–113% r/r do wciąż imponujących 75%, podczas gdy w innych (bardziej „cywilnych”) sektorach poprawił się z minus 5–6% do plus 2–3 %. „Ale „plus” wynika tutaj wyłącznie z efektu niskiej bazy”, zauważa Polewoj.

5. Rosstat przestał publikować dane o wydobyciu ropy w Rosji 

Raport Rosstatu o sytuacji w branży za pierwszy kwartał nie zawiera danych o wydobyciu ropy. Urząd Statystyczny nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie. W swoich statystykach za styczeń i luty 2023 r. Rosstat opublikował dane o ropie, a także za grudzień 2022 r . są też statystyki dotyczące wydobycia ropy i gazu za cały 2022 r.

W marcu Rosstat podał, że wydobycie ropy z uwzględnieniem kondensatu w Rosji w lutym 2023 roku spadło w porównaniu ze styczniem o 8,5% – do 42,1 mln ton, a średnia dzienna produkcja w baryłkach wzrosła o 1,3% i wyniosła 11,02 mln ton beczki.( Jak wyglądało w marcu nie mamy danych). 

Dane gazowe za marzec i I kwartał:

  • w marcu gaz ziemny wyprodukował 49,8 mld metrów sześciennych. m, czyli o 15,3% mniej niż w marcu 2022 r.,
  • W pierwszym kwartale wyprodukowano 149 miliardów metrów sześciennych m, czyli o 14,1% mniej niż w analogicznym okresie 2022 r.;
  • wyprodukowano 2,9 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG), czyli o 2,8% mniej niż w marcu 2022 r.,
  • w pierwszym kwartale produkcja LNG wyniosła 8,0 mln ton, co oznacza spadek o 7,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku.

Dane dotyczące węgla za marzec i I kwartał:

  • w marcu 2023 roku wydobyto 36,5 mln ton węgla wszystkich gatunków, czyli o 2,8% mniej niż w marcu 2022 roku, Łącznie w I kwartale 2023 roku wydobyto 107 mln ton węgla wszystkich gatunków. To o 2,5% mniej niż w okresie styczeń-marzec 2022 r.
  • Produkcja wszystkich rodzajów węgla (łącznie z antracytem, ​​koksem i pozostałym węglem kamiennym) wyniosła w marcu 2023 r. 28,2 mln ton, czyli o 5,8% mniej niż w marcu 2022 r.,Łącznie w I kwartale 2023 roku wyprodukowano 81,8 mln ton, czyli o 6,2% mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

 Jeśli rosyjska prasówka osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę  autorowi publikacji..

Pamiętajcie że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: