Rosyjska prasa do ☕ 25.04.23

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną ☕.

MK RU:

  1. Wzrost podatku dochodowego dla dla części tych, którzy wyjechali, nazwano „bombą dla gospodarki przyszłości” 

Rząd proponuje zmianę zasad opodatkowania freelancerów pracujących z zagranicy do rosyjskich firm: jeśli mieszkasz za granicą dłużej niż sześć miesięcy, będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy w wysokości 30%. „MK” zebrał opinie na temat tej inicjatywy od polityków i ekspertów, a oni wciąż mają więcej pytań niż odpowiedzi..

Nie rozumiem ostatecznego celu tej innowacji” – powiedziała Oksana Dmitrieva, niezależna posłanka i członkini Komisji Budżetu i Podatków. – Jeśli istnieje firma, w której zgodnie z zasadami korporacyjnymi praca zdalna nie jest dozwolona, jeśli jesteś poza Federacją Rosyjską, po prostu nie możesz w niej pracować. I wydaje mi się, że pracodawca nie jest w stanie śledzić wszystkich ruchów samego pracownika, aby ocenić, czy jest on rezydentem podatkowym Federacji Rosyjskiej, czy nie. Z jednej strony mówią, że nie ma personelu, nie ma wystarczającej liczby specjalistów IT, nauczycieli, projektantów i inżynierów (nawiasem mówiąc, wielu projektantów i inżynierów również pracuje zdalnie). Ale proponowane środki jeszcze bardziej pogłębią niedobór personelu, pobudzą tych, którzy wyjechali do ostatecznego zerwania więzi z Rosją. Ponadto należy pamiętać, że osoby pracujące zdalnie to zazwyczaj wysoko wykwalifikowani specjaliści, sekretarka lub kierownik biura nie jest zaangażowany w pracę zdalną. Konieczne jest więc jasne określenie, czego naprawdę potrzebuje kraj: aby ci specjaliści nie zerwali z nim, nie pracowali w rosyjskich firmach ani nie odeszli – więc odeszli, odcięli końce. Ale ważne jest, aby nie potoczyło się tak, jak w przypadku likwidacji szpitali powiatowych i małych szkół – na początku przeprowadziliśmy optymalizację, a teraz nawet za duże pieniądze nie możemy przyciągnąć pracowników medycznych i nauczycieli z powrotem „- wyjaśniła pani Dmitrieva.

Lider frakcji Nowych Ludów Aleksiej Nieczajew zwrócił uwagę MK na fakt, że jesienią ubiegłego roku Ministerstwo Finansów sprzeciwiło się podnoszeniu podatków dla rosyjskich firm pracujących dla rosyjskich firm z zagranicy, a teraz rząd proponuje „ukarać” je. „Dobrzy specjaliści po prostu znajdą pracę w krajach, w których się znajdują. W rezultacie stracimy nie tylko podatki, ale także kompetentnych ludzi „- wyjaśnił: ponieważ ci, którzy nie mają kogo zastąpić, najczęściej pracują zdalnie, „jeśli zostaną w pracy, zwiększone stawki wpłyną na koszt naszych towarów i usług. Jeśli zostaną zwolnieni, jakość ucierpi. Albo pracodawcy po prostu wejdą w szarą strefę i zapłacą mniej podatków. Według słów deputowanego, „wszystkie takie propozycje” kładą bombę pod gospodarką przyszłości.

2. Nowa droga z Krymu  do Chersonia ?

Szef Republiki Krymu, Siergiej Aksjonow, ogłosił budowę drogi na Mierzei Arabackiej, która powinna połączyć Krym z terytoriami, które stały się częścią Federacji Rosyjskiej jesienią ubiegłego roku. Stworzenie alternatywnej trasy zostało poparte przez władze regionu Chersoniu, a nawet rozpoczęło budowę.

Nową trasa z regionu Chersonia na Krym ma biec wzdłuż długiej mierzei piasku. Mierzeja Arabat to wąski pas ziemi w północno-wschodniej części Półwyspu Krymskiego, składający się głównie z materiału muszlowego, oddzielający Zatokę Sivash od Morza Azowskiego. Władze półwyspu postanowiły przekształcić go w nową drogę. „Trasa pomoże skrócić trasę i uprości logistykę. Możliwe będzie zapewnienie bezpieczeństwa trasy bez dodatkowych ogrodzeń, co zmniejszy koszty budowy „- powiedział Aksjonow.

Jest zbyt wcześnie, aby mówić o kosztach projektu i harmonogramie jego realizacji. Szef krymskiego parlamentu, Władimir Konstantinow, zauważył, że najpierw trzeba poczekać na zaprzestanie rosyjskiej operacji specjalnej na terytorium Ukrainy: „Konieczne jest, aby została ona zakończona w całości, aby nie było żadnych zagrożeń dla nikogo. Następnie możesz oferować pomysły, realizować różne projekty inwestycyjne.

Niemniej jednak budowa na Mierzei Arabackiej jest już w pełnym rozkwicie – na początku lutego władze Chersonia zaczęły budować tam kurort dla 30 tysięcy osób. Pomysł budowy nowego miasta na tej części ziemi należy do prezydenta Rosji Władimira Putina.

Rosyjskie władze zamierzają również uruchomić pociąg z Krymu do Chersonia. Oczekuje się, że usługa kolejowa zostanie otwarta w maju. „Omówiliśmy z kolejarzami plan otwarcia nowych linii kolejowych.

IZWIESTIA

3.Korea Południowa rozszerza zakaz ksportu do Rosji

Korea Południowa ogłosiła decyzję o zaostrzeniu kontroli eksportu kluczowych produktów przemysłu w stosunku do Rosji i Białorusi, środek wejdzie w życie w piątek 28 kwietnia. Teraz lista towarów, dla których eksport wymaga specjalnego zezwolenia, wynosi 798 zamiast 57, poinformowała 24 kwietnia agencja informacyjna Yonhap .

„Rząd w Seulu dodał 741 kolejnych pozycji związanych z półprzewodnikami, chemikaliami, stalą, samochodami, inżynierią, komputerami kwantowymi i innymi rzeczami do listy pozycji zakazanych w dostawach do Rosji i Białorusi, znacznie zwiększając całkowitą liczbę pozycji na liście do 798” — powołuje się na dane agencji Ministerstwa Handlu.

Decyzja została podjęta ze względu na duże prawdopodobieństwo wykorzystania towarów przez kraje importujące do produkcji broni i celów wojskowych, poinformowało ministerstwo, dodając, że przeprowadzi indywidualną analizę „wyjątkowych przypadków” przesyłek do Rosji i Białoruś.

TAYGA. INFO

4. Spadki produkcji cementu

Sibirsky Cement podsumował wyniki prac w pierwszym kwartale 2023 roku. W okresie styczeń-marzec pięć cementowni holdingu wyprodukowało 798,6 tys. ton cementu, czyli o 12,9% mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku.

Największy spadek w zakładzie Topkinsky wynosi minus 18,9%. Iskitimcement zmniejszył produkcję o 12,3%, Angarskcement – o 9,8%, TimluyCement – o 3,4%.

Cementownia Krasnojarsk, która w 2022 roku wykazywała ujemną dynamikę, w pierwszym kwartale 2023 roku zwiększyła swoją produkcję o 4,7%.

„W tym roku, według wstępnych szacunków analityków naszej firmy, pojemność syberyjskiego rynku cementu (w jego dawnych granicach, z uwzględnieniem Buriacji i Zabajkału) zmniejszy się o 8-12%. Jednak jak dotąd, biorąc pod uwagę dużą inercję branży budowlanej, negatywne trendy nie ujawniają się w pełni: w pierwszym kwartale a później, konsumpcja spadła o 3,4% w porównaniu do tego samego wskaźnika w 2022 r.,

Na koniec wątek dla miłośników kotów i psów czyli propagandowa Komsomolska Prawda ogłasza kolejny sukces 😂.

5. W Rosji sprawiono , że karma dla zwierząt jest tańsza i nie jest gorsza, niż zachodnią. 

Jeszcze nie tak dawno o wyborze karmy decydowała rada znajomego lekarza weterynarii oraz kwota, którą można było przeznaczyć na dietę dla pupila. Ale od marca ubiegłego roku właściciele zwierząt domowych, niezależnie od wielkości ich portfeli, musieli być bardzo zdenerwowani. W końcu zdecydowana większość zwykłej paszy – produkcja firm zagranicznych. Jedyna różnica polega na tym, że te bardzo drogie (super premium, holistyczne, szereg dietetycznych pasz) przywieziono z zagranicy. Większość z nich już zniknęła.

Większość krajowych fabryk (pomijając Marsa i Nestle) produkuje mokrą karmę. Jak wyjaśnia Robert Imangulov, od nich łatwiej zacząć. Z wysokiej jakości suchą karmą wszystko jest trudniejsze. Jeśli mączka mięsno-kostna jest dodawana głównie do taniej suchej karmy, to świeże mięso ma być dodawane do drogiej suchej karmy. Aby przekształcić go w suchy granulat przy minimalnej utracie użytecznych właściwości, wymagany jest bardziej złożony i kosztowny sprzęt, który jest produkowany głównie przez firmy, które nas opuściły.

Właściciele Ośrodka Badawczo-Produkcyjnego Technologii Paszowych (AlphaPet), jak mówią ich koledzy, mają szczęście. Przed nałożeniem sankcji zakupili ten sam skomplikowany i drogi sprzęt. Pozwala zawrzeć w karmie suchej nawet 60 – 80% składników świeżego mięsa i maksymalnie zachować ich właściwości odżywcze.

Technologia i receptury zostały już opracowane przez nas samych, przelicytowawszy kilku niezbędnych specjalistów z tego samego Marsa i Nestlé.

Teraz zarówno Mars, jak i Nestle przestali inwestować w Rosji i ogłosili, że nie będą już tu rozwijać produkcji. A nasz rynek karm rośnie z każdym kdniem. Poszerza się więc przestrzeń dla czysto krajowych producentów. Jest też nisza, do tej pory prawie nikt jej w naszym kraju nie zajmował. Są to drogie karmy super premium i dietetyczne, przede wszystkim suche, które do tej pory były wyłącznie importowane. Ich popularność również w Rosji rośnie, ponieważ coraz więcej osób traktuje zwierzęta domowe jak członków rodziny i stara się kupować im to, co najlepsze, mówi Imangulov.

 Jeśli rosyjska prasówka osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę  autorowi publikacji.

Zapraszamy po publikacji na materiał Live na kanale.

Pamiętajcie że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Łukasz
    2023-04-25

    podoba mi się to co autor publikuje
    trochę irytuje na youtube (chociaż dla zasięgów dałem suba), toteż wersja czytana SUPER
    Dziękuję za poświęcony czas, czekam na kolejne publikacje.

Brak możliwości komentowania.