Rosyjska prasa do ☕ 24.04.23

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną ☕.

Kommersant:

1.Załamanie w handlu zagranicznym

Ekonomiści kanału Solid Numbers Telegram przeanalizowali aktualne lustrzane statystyki handlu zagranicznego Rosji towarami z 44 krajami, które stanowiły większość jej handlu zagranicznego. Podobnie jak statystyki Banku Centralnego, dane wskazują na silny spadek wielkości nadwyżki w handlu zagranicznym. Według Banku Centralnego, w związku z niższymi cenami surowców i wzrostem dyskonta na rosyjską ropę (wartość eksportu towarów spadła o 35% w I kwartale 2023 r. r/r) przy odbudowie importu głównie z Chin do przed kryzysem.  Nadwyżka w I kwartale 2023 r. spadła do 29 mld USD z 83 mld USD rok temu, Według próby analityków z kanału Solid Numbers Telegram liczba ta spadła do 9,1 miliarda dolarów w styczniu 2023 roku z 22,2 miliarda dolarów w styczniu 2022 roku.

Jak podkreślają eksperci wyraźnie będzie kontynuowany spadek wpływów walutowych, które można łatwo wymienić na towary produkowane w „strefach walut wymienialnych”.

2. Brak rąk do pracy w Rosji

Według wyników I kwartału 2023 r. niedobór pracowników w rosyjskich firmach stał się rekordowy od 1998 r. (minus 18 punktów) – czyli przez cały czas obserwacji. Jest to określone w danych ankietowych Banku Centralnego „Monitoring przedsiębiorstw”, który zwrócił uwagę ” Kommersant „.

badaniu wzięło udział 14 tys. pracodawców z niefinansowych sektorów gospodarki. Najbardziej dotkliwy niedobór pracowników odczuwają:

 • przedsiębiorstwa produkcyjne (minus 28 pkt),
 • przedsiębiorstwa przemysłowe (minus 25 pkt),
 • przedsiębiorstwa wodociągowe (minus 23 pkt),
 • górnictwo oraz transport i gospodarka magazynowa (minus 22 pkt).

Najmniejszy deficyt odnotowano w sprzedaży motoryzacyjnej (minus 10 pkt), handlu hurtowym oraz usługowym (odpowiednio minus 13 i minus 14 pkt).

Jednocześnie Kommersant zauważa, że ​​nie wszystkie przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie  na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników nawet w obliczu niedoboru kadr.

MK RU:

3. Amerykańskie ataki na flotę cieni 

Stany Zjednoczone uderzyły w flotę „cieni” Rosji za pośrednictwem indyjskiej firmy Gatik.

Klub ubezpieczycieli ze Stanów Zjednoczonych odmówił świadczenia usług firmie Gatik Ship Management (Indie), która stała się największym przewoźnikiem rosyjskiej ropy, informuje Bloomberg. Tym samym, jak zauważa agencja, rosyjskiej flocie „cieni” został zadany poważny cios.

Jak wynika z publikacji, Gatik Ship Management był wcześniej nieznany i nie wniósł znaczącego wkładu w transport paliwa, ale w 2022 roku zgromadził flotę 48 tankowców zdolnych przetransportować ponad 30 mln baryłek ropy.

Jednocześnie wiadomo, że wszystkie statki Gatik zawijały do ​​rosyjskich portów i zabierały ropę i produkty naftowe.

Według agencji strona amerykańska uznała działania Gatika za naruszenie antyrosyjskich sankcji, w tym pułapu cenowego, i zaprzestała świadczenia usług ubezpieczeniowych na rzecz firmy. Mówimy o ubezpieczeniu, które obejmuje ryzyko ewentualnego wycieku ropy. Zaznacza się, że bez tego ubezpieczenia tankowcy nie będą mogli również wpływać do niektórych cieśnin i portów.

Moscow Times: 

4. Banki cypryjskie zablokowały konta obywateli za pomoc rosyjskim oligarchom

Banki cypryjskie zamroziły w tym tygodniu konta 13 firm i osób prywatnych za naruszenie amerykańskich sankcji. To, zgodnie z AFP , szef Banku Centralnego Cypru Konstantinos Herodot powiedział prezydent Nikos Christodoulidis.

W ciągu ostatniego roku władze cypryjskie zamknęły 43 tys. firm fasadowych i 123 tys. „podejrzanych” rachunków bankowych – dodał szef banku centralnego. 

Na antenie kanału telewizyjnego CyBC komisarz finansowy Republiki Pavlos Ioannou powiedział, że Cypr zablokował konta bankowe osób i organizacji, które pomogły „rosyjskim oligarchom” obejść sankcje Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej cypryjskie władze nie  wykluczyły wszczęcia spraw karnych przeciwko obywatelom, którzy złamali sankcje. Departamenty rządowe republiki skontaktowały się z Londynem i Waszyngtonem w celu uzyskania dowodów, aby cypryjscy śledczy mogli kontynuować śledztwo, powiedział Konstantinos Letimbiotis, rzecznik rządu Republiki Cypryjskiej.

W kwietniu USA nałożyły sankcje na 20 cypryjskich firm, w tym firmy kontrolowane przez oligarchę Aliszera Usmanowa: Almenor, Klaret Aviation i Navis Marine.

Hardcorowe KP RU 

5.Udział dolara w płatnościach za surowce  zmniejszył się prawie o połowę: dlaczego inne kraje wybierają rubla juana 😂. 

W rozliczeniach międzynarodowych Rosja coraz częściej przechodzi na waluty narodowe, odchodząc od dolara i euro. Mówimy między innymi o płaceniu za rosyjski gaz i ropę. Wicepremier Aleksander Nowak mówił o tym w rozmowie z Moskwą. Kreml. Putina” na kanale telewizyjnym „Rosja-1”.

– Trend używania dolara i euro bardzo się zmienił. Biorąc pod uwagę obecne problemy z rozliczeniami w tych walutach przechodzimy na waluty krajowe. Tutaj zażądał juana, rubla. Ten wektor będzie kontynuowany – powiedział Aleksander Nowak.

Według niego chińscy partnerzy płacą za rosyjski gaz w juanach. ( Czyżby nie chcieli jak Węgrzy, Austriacy i Niemcy rubla 🤔) częściowo płatności za rosyjską ropę są również dokonywane w Juanach.( a pozostała część to dolary 😁). 

 Jeśli rosyjska prasówka osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę  autorowi publikacji.

Zapraszamy po publikacji na materiał Live na kanale.

Pamiętajcie że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. kmat
  2023-04-24

  ❤️
  Od 10 kwietnia trwa jakaś rozpaczliwa walka o rubla. Chyba chcą obniżyć kurs poniżej 80 rubli za dolara. Faktycznie pełznie to w dół, ale bardzo powoli.

Brak możliwości komentowania.